Pri Šali má vyrásť veterný park

Veterný park

BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – V okrese Šaľa by mal vrásť nový veterný park. Ten plánuje v katastri obce Žihárec postaviť spoločnosť SWP, s.r.o. za zhruba 80 mil. eur. Ako vyplýva z investičného zámeru, ktorý spoločnosť predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment – EIA), v šalianskom okrese chce investor postaviť 23 veterných elektrární s celkovým inštalovaným výkonom od 60 do 63 megawattov.

Veterné elektrárne by mali ročne vyrobiť od 98 do 119 gigawatthodín elektrickej energie, podľa toho pre aký variant sa investor rozhodne. S výstavbou veterného parku chcela spoločnosť podľa zámeru začať už v tomto roku. Ministerstvo životného prostredia SR už vydalo k projektu záverečné stanovisko, v ktorom odporučilo jeho realizáciu za predpokladu splnenia vyše 30 podmienok.

Firma SWP vznikla podľa výpisu z Obchodného registra SR v roku 2006. Spoločníkmi sú Ventureal Slovakia a rakúska spoločnosť International Wind Power GmbH. Firma Ventureal je členom Združenia pre veternú energiu Slovenska (ZVES).

Investori, ktorí sú členmi Združenia pre veternú energiu Slovenska, plánujú na Slovensku postaviť približne 290 veterných elektrární. Ako uviedol pre agentúru SITA predseda združenia Matej Hlôška, celkový inštalovaný výkon týchto veterných elektrární by mal byť na úrovni 670 megawattov. Nie všetky spoločnosti, ktoré chcú postaviť veterné turbíny na Slovensku však sú aj členmi združenia, takže v konečnom dôsledku môže byť záujem o výstavbu veterných parkov ešte väčší.

Združenie pre veternú energiu Slovenska už bolo rokovať o svojich plánoch aj s predstaviteľmi Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, a.s. (SEPS). Prenosová sústava však stále považuje veterné ale aj slnečné elektrárne za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby a už dávnejšie ich zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE). Podľa prenosovej sústavy nekontrolovateľná výstavba veterných či slnečných elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej prenosovej sústavy a môže „naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet“.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom