Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, študent, brigádnik, pokladnička, prasiatk
Foto: Shutterstock
2. októbra 2015 Ekonomika od SITASITA Diskusia(6)

Prieskum: Asi tretine Slovákov neostáva z príjmu na sporenie

BRATISLAVA 3. októbra (WebNoviny.sk) – Zhruba tretina Čechov a Slovákov utratí všetok svoj príjem a neostáva im na to, aby časť peňazí odložili a buď sporili, alebo investovali. Vyplynulo to z prieskumu výskumnej agentúry Nielsen Admosphere. Slováci veria, že sa ich finančná situácia bude časom zlepšovať. Česi sú vo svojich očakávaniach pesimistickejší.

Najčastejším dôvodom je nízky príjem

Najčastejšie uvádzaným dôvodom, prečo respondentom neostávajú finančné prostriedky na sporenie či investovanie, je ich nízky príjem. V tomto sú na tom Česi o niečo lepšie. Šesťdesiatdva percent Čechov uviedlo, že majú veľmi nízky príjem, pričom rovnaký dôvod deklaruje až 72 percent slovenských respondentov.

Ďalším významným dôvodom, prečo ľuďom neostanú zvyšné peniaze, sú vysoké náklady na bývanie. To uviedlo 28 percent Čechov a 25 percent Slovákov. Pre 25 percent Čechov sú významnou položkou bežné výdavky a splácanie úverov, pričom pre 28 percent Slovákov sú to hlavne vysoké náklady na stravovanie. Jedenásť percent Čechov a 8 percent Slovákov pripúšťa, že dôvodom, prečo im neostávajú peniaze, je ich drahý životný štýl.

Ak v domácnostiach nejaké peniaze po zaplatení nutných výdavkov predsa len ostanú, tak častým miestom, kam tieto peniaze ďalej idú, sú pre Čechov poistné produkty ako životné či penzijné poistenie. To uviedla takmer polovica českých respondentov, ale len štvrtina slovenských respondentov. Ďalej sú to sporiace produkty, tam je obľuba v oboch krajinách približne rovnaká. Vyjadrilo sa tak 32 percent Čechov a 31 percent Slovákov.

Významnou položkou je splácanie dlhov

Nie menej významnou položkou je splácanie dlhov, akými sú napríklad úver, kreditná karta a podobne. Vyjadrilo sa tak 29 percent Čechov a 28 percent Slovákov. Výrazná časť Čechov i Slovákov však necháva prípadnú zvyšnú časť prostriedkov na bežnom účte, teda 35 percent Čechov a 26 percent Slovákov.

Podľa prieskumu sú Slováci výrazne optimistickejší, čo sa týka budúcnosti ich finančnej situácie. Na rozdiel od Čechov, ktorí sú viac zdržanliví, Slováci oveľa častejšie uvádzajú, že sa ich finančná situácia bude v budúcnosti zlepšovať. O tom, že ich finančná situácia bude o 10 rokov lepšia než dnes, je presvedčená takmer polovica Slovákov a len necelých 40 percent Čechov. Tí sa častejšie domnievajú, že ich situácia bude pravdepodobne rovnaká.

Výskum uskutočnila spoločnosť Nielsen Admosphere na českom a slovenskom národnom paneli. Dopytovaní boli respondenti starší než 18 rokov s aspoň nejakým príjmom. Išlo o reprezentatívnu vzorku českých a slovenských užívateľov internetu.

Odporúčané články

Priemerný Slovák mal vlani nasporených vyše 5 tisíc eur Slováci v zahraničí vyberajú z bankomatov čoraz viac peňazí

Témy

Diskusia

Čo s tým urobí hociktorá vláda? Podnikateľ "zoženie" prácu. Maká, aby po desiatich-pätnástich rokoch mohol povedať že stačilo, nadrel sa dosť, ide cestovať, užívať, filantropiť. Že nebol filantrop voči vlastným zamestnancom? Nedalo sa. Dane, náklady, poplatky, odvody, úplatky, pár drobných na dovolenky pár... Treba dúfať, že po voľbách prídu do vedenia štátu ľudia, ktorý nebudú myslieť iba na seba, ale aj na bežných občanov. vyskumny ustav fica Dr. Keltošová: " prieskum bo zameraný celoplošne na nízke príjmové skupiny obyvaťeľstva, s akcentom na základné vzdelanie a skupiny, ktoré , voláme v strane SMER, že sú pozadu a pripečení, teda, našich voličov." V tejto soc. skupine, ktorá neovplýva veľmi... vraj reprezentatívna vzorka slovákov, hehehe... Mali sa opýtať aj tých, čo im ani na internet nevyjde u mesačného platu... ????? Madarič Chvalabohu, nás sa to netýka. My tu máme, za socialsistickej vlády sudruha precedu raj.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

NAJKY.sk

DRAN.sk

Autolike.sk

Dámskajazda

Byvanie je hra

Mňamky-recepty

Podnikam.sk

najAPPKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...