Priestor na znižovanie daní je podľa Mikloša obmedzený

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, mena
Foto: Ilustračné foto SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Podnikatelia na Slovensku sa v budúcnosti zrejme žiadneho razantnejšieho znižovania daní a odvodov nedočkajú. Tento kanál na zvyšovanie konkurencieschopnosti ekonomiky a zlepšovanie podnikateľského prostredia je už značne vyčerpaný. „Priestor na ďalšie znižovanie daní a odvodov je pomerne obmedzený,“ konštatoval v utorok na konferencii Pohľady na ekonomiku Slovenska 2011 minister financií Ivan Mikloš. Daňovo-odvodové zaťaženie je totiž podľa neho na Slovensku jedno z najnižších v rámci Európy.

Priestor na zlepšovanie podmienok v slovenskej ekonomike je však podľa ministra pomerne značný v efektivite verejnej správy.Problémom je neefektívna verejná správa, verejné služby, ktoré potom poskytuje verejná správa, sú veľmi nekvalitné a nedostatočné,“ konštatoval Mikloš. Ak chce Slovensko byť konkurencieschopné a chce si udržať nízke daňové a odvodové zaťaženie, musí podľa neho zároveň výrazne zvýšiť kvalitu, efektívnosť a výkonnosť verejnej správy.

„U verejnej správy tlak na zmenu správania, na zvýšenie efektívnosti, na efektívne využívanie kapacít, nebol dostatočný. Preto jednou z najväčších priorít do budúcna musí byť, aby sme aj v tejto oblasti urobili zásadné zmeny. Súvisí to s prezamestnanosťou, ale súvisí to aj s reálnou výkonnosťou a efektívnosťou,“ dodal minister financií.

Základnou prioritou súčasnej vlády však podľa ministra i premiérky Ivety Radičovej zostáva konsolidácia verejných financií, ktorá je nevyhnutným predpokladom pre ďalšie zlepšovanie životnej úrovne a konkurencieschopnosti v ekonomike. „Do roku 2013 chceme znížiť a znížime deficit pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP),“ vyhlásila Radičová v utorok na konferencii.

Konsolidačné zámery vlády pritom za dôveryhodné označil aj Medzinárodný menový fond (MMF). Ten, po niekoľkodňovej misii na Slovensku, v utorok skonštatoval, že plánovaný rozsah konsolidácie na Slovensku v tomto roku, ako aj zloženie opatrení, sú primerané. Cieľ vlády znížiť deficit verejných financií pod maastrichtské kritérium 3 % HDP do roku 2013 považuje MMF takisto za dôveryhodný a primeraný.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Mikloš