Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hypotéka, peniaze
Foto: shutterstock.com
26. 12. 2013 12:25 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Príjmová hranica na zvýhodnenú hypotéku sa zníži

BRATISLAVA 26. decembra (WEBNOVINY) – Maximálna výška príjmu žiadateľa na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa od januára zníži o 19,50 eura na 1043,90 eura.

Naposledy sa hranica menila začiatkom októbra, vtedy sa zvýšila o 37,70 eura na 1063,40 eura a tá platí do konca roka 2013.

Štatistický úrad totiž zverejnil údaj o priemernej hrubej mzde v národnom hospodárstve za tretí kvartál, ktorá dosiahla 803 eur a medzikvartálne klesla o 15 eur.

Záujem o tieto úvery je stabilný

Ako povedal hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer, záujem o tieto úvery počas jednotlivých štvrťrokov mierne kolíše.

Vplyv má na to podľa neho aj výška hornej hranice príjmu, ktorá sa mení každý štvrťrok, teda kolíše aj počet klientov, ktorí sa na hypotekárny úver pre mladých kvalifikujú. „O hypotekárne úvery pre mladých sa v našej banke uchádzajú skôr páry ako jednotlivci,“ povedal Frimmer.

V Sberbank záujem o hypotekárny úver pre mladých pretrváva na približne rovnakej úrovni. V ČSOB je záujem o tento druh hypoték stabilný. V porovnaní s klasickými hypotékami však podľa hovorkyne ČSOB Zuzany Eliášovej tvorí menšiu časť.

Vo VÚB bol záujem v roku 2013 prakticky identický s predchádzajúcim rokom. Na celkovom objeme hypoték, vrátane bezúčelových a refinančných, sa dotované úvery vo VÚB podieľali 27 percentami, no ich podiel na účelových hypotékach na financovanie bývania predstavuje takmer 50 percent.

Príjmová hranica sa mení každý štvrťrok

Výška príjmovej hranice na priznanie zvýhodnenej hypotéky sa mení každý štvrťrok. Predstavuje 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Jej výšku určuje Štatistický úrad SR. Hranica sa porovnáva s priemernou hrubou mzdou žiadateľa za predchádzajúci kalendárny rok.

Mladí ľudia do 35 rokov tak môžu získať štátom dotovanú hypotéku zníženú o tri percentá. Pri manželoch, resp. partneroch nesmie ich spoločný príjem prevýšiť dvojnásobok príjmovej hranice.

Dotáciu k úrokovej sadzbe je možné získať najviac na sumu 50 tis. eur a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti.

Časť úveru prekračujúca niektorú z týchto hraníc sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou. Úrokové zvýhodnenie platí počas piatich rokov od poskytnutia hypotéky. Jeho výška sa stanovuje zákonom o štátnom rozpočte na každý kalendárny rok individuálne.

K téme

Mladí si môžu na hypotéku uplatniť daňový bonus, nesmú však zabudnúť na jedno potvrdenie Hypotéky pre mladých so štátnou podporou sa menia, pôvodný systém nahradí daňový bonus

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X