Prikrmovanie zveri je poľovníckou povinnosťou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: SITA/AP

Február je obdobím núdze, ktoré je skúpe na potravu. Výška snehovej pokrývky sa líši od nadmorskej výšky. V južnejších revíroch je snehu menej a podmienky pre zver nie sú tak náročné ako vo vysokohorských revíroch. Vo vysokom snehu má zver sťažený pohyb a prístup k potrave. Každý druh znáša zimu inak. Preto je v tomto období nutné viac myslieť na prikrmovanie zveri.

Môžeme využiť rôzne druhy krmív. Obilniny, seno, plody ovocia a podobne. Treba mať na pamäti, že zver je v zime vyhladnutá, pažravá a preto nie je správne dávať do kŕmidiel veľké množstvá potravy. Je lepšie chodiť do revíru častejšie a s menším množstvom krmiva. Prejedenie sa, niekedy aj nesprávnym druhom stravy, môže u zveri spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti a viesť až k uhynutiu. Srnčia zver napríklad na poliach vyhľadáva ozimnú repku. Je ľahko dostupnou a šťavnatou potravou. Zvýšený príjem tejto plodiny však môže zveri spôsobiť vážne tráviace ťažkosti. Preto treba prikrmovať vhodnejšou potravou.

Zver je vďačná najmä za jadrové krmivá – pšenicu, jačmeň, kukuricu. Vhodným doplnkom sú aj gaštany, žalude či bukvice, ak sme si pripravili z leta dostatočné zásoby a dokázali ich vhodne uskladniť. Srnčia, jelenia, či danielia zver nepochybne najviac privíta kvalitné lúčne, lucernové, či ďatelinové sená. Vo zverniciach býva pravidlom aj nákup kŕmnych zmesí, rôznych šrotov, ktoré sú zvyčajne kombináciou jadra, sena, sušeného ovocia a často aj vitamínov s kombináciami protiparazitických liečiv. Všeobecne vhodným doplnkovým krmivom je aj repa, mrkva, topinambury, siláž, či dokonca rôzne výpalky z liehovarov, ktoré obľubujú najmä diviaky. Netreba zabúdať ani na soľné deriváty a ďalšie prísady so stopovými minerálnymi prvkami, na ktoré sú zimné revíre pomerne chudobné.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať