Prílohou denníka Il Giornale bol Hitlerov Mein Kampf

Mein Kampf
Foto: SITA/AP

Rím 11. júna (WebNoviny.sk) – Rozruch v Taliansku spôsobil konzervatívny denník Il Giornale vlastnený rodinou bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, ktorý k sobotňajšiemu vydaniu ponúkal aj výtlačok knihy Mein Kampf nacistického vodcu Adolfa Hitlera. Informoval o tom nemecký týždenník Der Spiegel a agentúra APA.

Na tento krok novín okamžite reagoval na Twitteri taliansky premiér Matteo Renzi, ktorý ho nazval „nechutným“. „Srdečne pozdravujem židovskú komunitu. Už nikdy viac!“ dodal premiér. Predseda Zväzu talianskych židovských obcí Renzo Gattegna označil postup denníka po rokoch dôkladnej vedeckej analýzy holokaustu za „nemiestny“.

Mein Kampf nebol zadarmo

Renziho Demokratická strana (PD) dokonca obvinila Berlusconiho, že použil Hitlerov antisemitský manifest v snahe získať hlasy pravicových voličov v kampani pred voľbami primátora Milána. Berlusconiho strana Forza Italia v nich podporuje Stefana Parisiho, ktorý nastúpi 19. júna proti Giuseppemu Salovi z PD.

Denník na svojej stránke zdôraznil, že prikladaný Mein Kampf nie je zadarmo, ale dostane ho iba ten, kto si s novinami kúpi aj prvú časť rozsiahleho diela amerického novinára a historika Williama L. Shirera z roku 1960 s názvom Vzostup a pád Tretej ríše. Ďalšie diely Shirerovej knihy vyjdú v nasledujúcich týždňoch ako súčasť edície o dejinách Tretej ríše.

V knihe boli aj kritické poznámky historika

Noviny, známe tvrdým postojom k migračnej kríze, svoje rozhodnutie obhajovali aj tým, že chcú prispieť k vytvoreniu si názoru na Tretiu ríšu: „Prečítanie Mein Kampfu je pravým protijedom voči jedom národného socializmu“.

K novinám bolo priložené talianske vydanie Mein Kampfu z roku 1937 s kritickými poznámkami historika Francesca Perfettiho. Mein Kampf vyšiel po prvý raz v roku 1925 a prináša Hitlerove politické názory a plány na budúcnosť Nemecka.

Po druhej svetovej vojne preniesla americká vláda autorské práva na túto knihu na Bavorsko, ktorého vláda odvtedy bránila opätovnému vydaniu Mein Kampfu z rešpektu k obetiam holokaustu a aby zabránila podnecovaniu k nenávisti. Jej autorské práva však vypršali vlani v decembri, 70 rokov po Hitlerovej smrti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matteo Renzi