Primátor Vranova n/Topľou si pohorší, poslanci mu schválili o 600 eur nižší plat ako mal

Ján Ragan
primátor Vranova nad Topľou Ján Raga Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský

VRANOV n/TOPĽOU 15. decembra (WebNoviny.sk) – Primátor mesta Vranov n/Topľou Ján Ragan bude mať o vyše 600 eur nižší plat ako v predchádzajúcom volebnom období.

Kým doteraz poberal plat zhruba 4 285 eur, po novom to bude 3 675 eur. Návrh na určenie výšky platu primátora schválili vranovskí poslanci na štvrtkovom zasadnutí zastupiteľstva.

Ragan určil svojich zástupcov

Základný plat primátora sa riadi priemernou mesačnou mzdou a závisí od počtu obyvateľov mesta. Pre Vranov n/Topľou aktuálne vychádza na vyše 3 062 eur.

Zastupiteľstvo pritom môže rozhodnúť o zvýšení platu až o 60 percent. Ragan poberal v minulom volebnom období plat zvýšený o 40 percent a takýto návrh dostali na svoje rokovanie poslanci aj teraz. Napokon ale rozhodli o zvýšení platu o 20 percent, teda na 3 675 eur.

Ragan v predchádzajúcich dňoch určil z radov poslancov dvoch svojich zástupcov. Sú nimi Milan Tkáč a Dušan Molek. Obaja pozíciu zástupcu primátora zastávali aj v predošlom volebnom období. „Je to už tradícia a prisľúbil som to občanom Čemerného, že jeden z mojich zástupcov bude z ich mestskej časti, preto som sa rozhodol poveriť poslanca MsZ Milana Tkáča za svojho zástupcu. Za druhého zástupcu som vybral taktiež dlhoročného poslanca Dušana Moleka, ktorý zastupuje južnú časť nášho mesta. Obaja sú prirodzené autority a zároveň sú dlhoroční poslanci za svoje obvody,“ zdôvodnil svoj výber Ragan.

Poslanci zriadili mestskú radu

Dodal, že kompetencie zástupcov primátora budú vymedzené v zmysle zákona tak, ako to bolo v uplynulých štyroch rokoch. Milan Tkáč sa bude prioritne venovať oblasti služieb občanom a verejnoprospešným činnostiam a Dušan Molek rozvoju podnikania a rozvoju športu.

Na prvom pracovnom zasadnutí zastupiteľstva zriadili poslanci mestskú radu, výbory mestských častí a komisie mestského zastupiteľstva a určili ich zloženie. Oboznámili sa tiež s pripravovaným rozpočtom na budúci rok. Ten je plánovaný vo výške takmer 22,3 mil. eur v príjmovej a 22 miliónov vo výdavkovej časti. „Rozpočet prešiel prvým čítaním, aby sa s ním oboznámili aj noví poslanci, ktorých máme v zastupiteľstve deväť. Schvaľovať sa bude na najbližšom zasadnutí v januári budúceho roka,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa mesta Eva Fedorňáková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom