Prímerie na Ukrajine sa porušuje, pozorovatelia zostanú ešte rok

Ukrajina
Foto: ilustračné, SITA/AP

VIEDEŇ 16. marca (WebNoviny.sk) – Stály výbor Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) rozhodol o predĺžení činnosti pozorovateľskej misie na Ukrajine o jeden rok. O rozhodnutí informovali vo štvrtok v rakúskej metropole Viedeň zdroje z OBSE.

Šéf diplomacie úradujúcej predsedníckej krajiny OBSE – Rakúska -Sebastian Kurz a generálny tajomník OBSE Lamberto Zannier vyjadrili v spoločnom vyhlásení radosť nad súhlasom členských krajín organizácie predĺžiť pôsobenie misie do 31. marca 2018.

Toto rozhodnutie je podľa Kurzových slov uznaním vynikajúcej práce pozorovateľov OBSE priamo na mieste. Rakúsky minister zahraničných vecí súčasne osobitne zmienil šéfa misie, tureckého diplomata Ertugrula Apakana, a jeho tím realizujúci odvážnu a oduševnenú prácu.

Na zasadaní stáleho výboru organizácie sa rozhodlo aj o financovaní misie na ďalší rok vrátane poskytnutia novej techniky, termovíznych kamier a dronov pre členov misie. Ročný rozpočet misie – 100 miliónov eur – sa financuje z osobitých zdrojov, nie z rozpočtu OBSE, na ktorom sa predstavitelia 57 členských štátov ešte nedohodli.

Sebastian Kurz, ktorý vyjadril presvedčenie, že sa bude môcť rozšíriť aj pôsobnosť misie, a teda aj spoľahlivosť a záber jej monitoringu, kritizoval opakované narušenia prímeria na východe Ukrajiny. Zároveň vyzval všetkých zainteresovaných, aby rešpektovali obsah minských mierových dohôd.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sebastian Kurz
Firmy a inštitúcie OBSE Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe