Bezpečnostní šéfovia Kirgizska a Tadžikistanu rokujú o ukončení bojov na hraniciach, hlásia opäť zranených a mŕtvych

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tadžikistan
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 17. septembra, 14:03

Bezpečnostní šéfovia Kirgizska a Tadžikistanu sa v sobotu stretli na rokovaniach o zastavení bojov na hraniciach. Kirgizská pohraničná služba oznámila nové kolo rokovaní, keď sa ráno obnovili boje, z ktorých sa dva bývalé sovietske štáty navzájom obviňujú.

Prímerie dlho nevydržalo

Príčina vzniku najnovších stretov v často napätej oblasti nie je verejne známa. Začali sa skôr počas týždňa a v piatok prerástli do väčších bojov. Bezpečnostní šéfovia krajín sa v piatok síce dohodli na ukončení nepriateľských akcií, prímerie však vydržalo len niekoľko hodín.

Šéfovia pohraničnej stráže oboch krajín sa zas stretli okolo polnoci a dohodli sa na vytvorení spoločnej monitorovacej skupiny, ktorá by pomohla ukončiť nepriateľské akcie.

Desiatky mŕtvych

Kirgizské ministerstvo zdravotníctva v sobotu ráno informovalo, že do nemocníc v Batkenskej oblasti doviezli 24 ľudí zabitých počas stretov. Ostreľovanie si tiež podľa rezortu vyžiadalo 103 zranených. Z Batkenskej oblasti, ktorá hraničí s Tadžikistanom, podľa kirgizského ministerstva pre núdzové situácie evakuovali 136-tisíc ľudí.

Či sú obete na tadžickej strane, nie je známe, no tamojšie úrady obvinili sily susednej krajiny zo zničenia mešity a útokov na civilnú infraštruktúru vrátane obytných domov. Bezpečnostní predstavitelia Tadžikistanu tiež obvinili Kirgizsko, že zhromažďuje jednotky a vojenské vybavenie blízko hraníc v rámci prípravy na „provokácie“.

Stretnutie prezidentov

Prezidenti Kirgizska a Tadžikistanu, Sadyr Žaparov a Emómalí-ji Rahmón, sa v piatok stretli na samite v Uzbekistane a podľa vyhlásenia na Žaparovovej webstránke diskutovali aj o situácii na hraniciach, pričom sa dohodli, že relevantné úrady poveria stiahnutím jednotiek a zastavením bojov.

V sobotu Žaparov zverejnil na internete vyhlásenie, v ktorom uviedol, že „problém sporných hraníc vždy sprevádzali konflikty a obete“, ale Kirgizi nikomu nedajú ani meter ich pôdy a budú pevne brániť národné záujmy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emómalí-ji RahmónSadyr Žaparov