Príspevok na presťahovanie za prácou asi nezrušia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, mena
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 9. septembra (WEBNOVINY) – Parlamentný výbor pre sociálne veci schválil pozmeňujúci návrh predsedu výboru Júliusa Brocku (KDH), aby sa z návrhu novely zákona o službách zamestnanosti vypustilo zrušenie príspevku na presťahovanie za prácou. Poskytovanie tohto príspevku chce rezort práce a sociálnych vecí zrušiť kvôli nízkej miere jeho využívania. „Tento príspevok sa preto veľmi málo využíva, lebo sú veľmi zložité podmienky, ktoré treba splniť, aby bol nárok na tento príspevok,“ povedal Brocka. Ako príklad uviedol podmienku zmeny trvalého pobytu. Šéf výboru zároveň upozornil na to, že zákon o službách zamestnanosti sa má novelizovať vo väčšom rozsahu budúci rok a vtedy by sa malo vstúpiť aj do zmeny podmienok nároku na tento príspevok.

Novelou zákona o službách zamestnanosti by sa mal zaviesť nový príspevok na podporu zamestnanosti pri odstraňovaní následkov povodní. O príspevok budú môcť žiadať obce a právnické osoby, ktorých zakladateľom alebo zriaďovateľom sú obce, ako aj správcovia vodohospodársky významných alebo drobných vodných tokov. Príspevok sa má poskytovať maximálne šesť mesiacov na úhradu časti mzdových nákladov, a to vo výške 95 % z celkovej ceny práce zamestnanca, najviac vo výške celkovej ceny práce vypočítanej zo sumy dvojnásobku životného minima. Obciam okrem toho rezort práce a sociálnych vecí navrhuje poskytovať aj jednorazový príspevok na úhradu časti nákladov na pracovné náradie potrebné na realizáciu opatrení na ochranu pred povodňami, a to vo výške 95 % preukázaných nákladov na pracovné náradie, najviac vo výške 40 eur na jedno vytvorené pracovné miesto.

Poskytovanie príspevku na podporu udržania zamestnanosti, ktorý zaviedla vláda Roberta Fica od začiatku marca 2009 ako jedno z protikrízových opatrení, by sa malo podľa navrhovanej novely zákona predĺžiť do konca budúceho roka. Ide o príspevok, ktorý slúži na úhradu poistného na sociálne a zdravotné poistenie za zamestnancov za podmienky odstavenia prevádzky firmy a následného vyplácania náhrady mzdy vo výške 60 % zo mzdy. Ostatné dočasné protikrízové opatrenia bývalej vlády, ako je príspevok na podporu vytvorenia nového pracovného miesta, príspevok ku mzde zamestnanca, či príspevok na podporu samostatnej zárobkovej činnosti, sa v súlade s pôvodným plánom Ficovej vlády prestanú uplatňovať koncom tohto roka.

Zo zákona o službách zamestnanosti sa má vypustiť príspevok na podporu zamestnávania absolventov vzdelávania a prípravy pre trh práce. Ministerstvo práce chce tiež stanoviť minimálny rozsah trvania výkonu absolventskej praxe na tri mesiace.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Július Brocka