Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jana dubovcova ombudsmanka
Ombudsmanka Jana Dubovcová. (archívne foto) Foto: SITA/Jozef Jakubčo
30. apríla 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Prístup k rómskym deťom sa môže zmeniť, verí ombudsmanka

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Európska komisia začala v stredu 29. apríla voči Slovensku konanie pre nerovnaký prístup k vzdelávaniu rómskych detí, no podľa verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej sa otvára priestor na prehodnotenie či zmenu prístupu našich orgánov verejnej moci k základným právam rómskych detí v pozitívnom zmysle.

Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA, má však v prípade konania komisie rozporuplné pocity. “Na jednej strane mi je ľúto, že sa Slovensko dostalo vlastnou vinou do tejto situácie. Nemuselo sa nám to stať, ak by výkonná a zákonodarná moc neignorovali problém zaobchádzania s rómskou menšinou,” vysvetlila.

Slovensko možno porušilo aj smernicu

Ide najmä o diskrimináciu detí v školskom systéme, neprípustné zásahy do základných práv detí, do ich práva na vzdelanie, ktoré v sebe zahŕňa aj právo na prístup k vzdelaniu a k vzdelávaniu. Na druhej strane je však presvedčená, že je tu priestor na zmenu prístupu našich orgánov.

“Stačí pripomenúť, že v auguste 2013 som podľa zákona o verejnom ochrancovi práv pre rozsah a závažnosť zistení o porušovaní základných práv a slobôd veľkého počtu osôb, najmä detí, a pre potrebu prijať opatrenia, predložila NR SR mimoriadnu správu,” priblížila ombudsmanka. Žiadala o jej prerokovanie na najbližšej schôdzi, no dodnes sa tak nestalo.

Slovensko porušilo v prípade nerovnakého prístupu k vzdelávaniu rómskych detí antidiskriminačný zákon Európskej únie, uvádza sa to v spoločnej tlačovej správe organizácií Amnesty International, Európska sieť proti rasizmu, Európske centrum pre práva Rómov a Nadácia otvorenej spoločnosti. Slovensko je tak len druhým štátom, po Českej republike, voči ktorému komisia vedie v tomto prípade konanie.

Rozhodnutie oznámili v stredu po stretnutí kolégia komisárov. Týka sa spochybnenia dodržiavania článku 21 Charty Základných práv EÚ. Tá zakazuje diskrimináciu na základe akéhokoľvek dôvodu, akým je rasa alebo etnický pôvod. SR zrejme porušila i Smernicu o rasovej rovnosti a jej časti, ktoré zakazujú diskrimináciu v prístupe k vzdelávaniu na základe rasy alebo etnicity.

Komisia pošle oznam s termínom na vyjadrenie

Komisia pošle našej vláde formálny oznam s hodnotením situácie a stanoveným termínom, dokedy musí vláda poslať svoje vyjadrenie. Následne sa EK rozhodne, či si Slovensko skutočne neplní v rámci európskeho práva svoje povinnosti. Ak nie, prípad môže postúpiť Súdnemu dvoru EÚ.

Medzinárodné a domáce ľudskoprávne inštitúcie a občianska spoločnosť dlhé roky žiadajú slovenskú vládu, aby sa venovala pokračujúcej a rozšírenej diskriminácii rómskych detí vo vzdelávaní. Vlani Slovensko oslovili v rámci Univerzálneho periodického hodnotenia – mechanizmu OSN, aby sa venovalo diskriminácii Rómov na školách.

Vláda tieto odporúčania zamietla argumentmi, že rovné zaobchádzanie už je zaručené, píše sa v tlačovej správe. Výskum Rozvojového programu OSN (UNDP) z roku 2012 však ukázal, že 43 percent rómskych žiakov v bežných školách zapísali do etnicky segregovaných tried. V roku 2012 slovenský súd uviedol, že oddeľovanie rómskych detí od nerómskych je protizákonné. Vláda problém rieši tzv. kontajnerovými školami, tie však podľa organizácií segregáciu ešte viac posilňujú.

Povinnosť teraz prechádza na slovenskú vládu. Ide o uplatňovanie práva na prístup k vzdelaniu bez diskriminácie prostredníctvom komplexných reforiem a cielenej asistencie pre relevantných aktérov vo vzdelávacom systéme.

Odporúčané články

Európska komisia dvíha prst, Slovensko diskriminuje Rómov Nórska premiérka sa ospravedlnila Rómom za diskrimináciu

Témy

Diskusia

uvedom si že je platená i z Tvojich peňazí a tak nech neobhajuje iba tú bandu cigánsku,ale hlavne tých,čo sa nemajú ako brániť a nie agresívnu cigánsku bandu,ktorých zmysel života je len v množení,ožieraní a natŕčani paprče. SUPER Dufam ze Flasikova-benova, Zala, Sulik a dalsi nasi novopeceni europania si sami v ramci prikladu pre nas ostatnych ubytuju vo svojich vilach a bytoch v BA-Stare Mesto kazdy po 10 -20 ubohych negramotnych, vysoko prenasledovanych azylantov zo Senegalu a Lybie,... Arnie Rómov za tisíťročia nič nezmenilo, je a bude to obrovský balvan pre tento štát. Pani Dubovcová si len robí to za čo je platená. Verím, že jej vnútorný názor je iný. Neskutočné Týto bruselský blbci asi žijú v uhorkovej fľaši. môžemesaísťpásť Brusel si odhlasuje,privalia sa hordy z celého sveta,a čo potom?už nebude potom,len mesačná krajina,cez ktorú to tiahlo ako kobylky. A čo potom?by mali odpovedať všetci,ktorí tam hlasovali,alebo oni sa odsťahujú do svojich daňových rajov?
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...