Prístup na európske finančné trhy stráca päť ruských bánk

Sberbank
Logo Sberbank. Foto: Facebook.com/sberbank

BRUSEL 1. augusta (WEBNOVINY) – Päť ruských bánk nebude mať prístup k prostriedkom z kapitálových trhov EÚ. Je to súčasť širšieho balíka sankcií namierených proti Rusku za situáciu na Ukrajine. Na zozname zverejnenom vo štvrtok sa nachádzajú spoločnosti Sberbank, Vnešekonombank (VEB), VTB Bank, Gazprombank a Rosselchozbank.

Obmedzia banky s polovičným štátnym podielom

Sankcie vstupujú do platnosti od 1. augusta. Sú namierené proti bankám, v ktorých má štát podiel viac ako 50 percent. Sankcie sa netýkajú dcérskych spoločností, ktoré pôsobia v rámci krajín EÚ. Z cenných papierov, ktoré v roku 2013 vydali ruské verejné finančné inštitúcie, 47 percent tieto spoločnosti vydali na finančných trhoch EÚ. Hodnota týchto cenných papierov dosiahla úroveň 7,5 mld. eur.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Spoločnosti VTB a Gazprombank uviedli, že aj napriek sankciám zo strany Bruselu, budú naďalej plniť svoje záväzky voči investorom a akcionárom. „Napriek uvaleným sankciám VTB Bank, spolu so svojimi dcérskymi spoločnosťami, bude pokračovať v činnosti ako obyčajne a splní si svoje záväzky voči investorom a akcionárom,“ uviedla banka.

Sberbank pôsobí aj na Slovensku

V rovnakom duchu sa vyjadrila aj spoločnosť Sberbank. „Spoločnosť Sberbank má všetky nevyhnutné zdroje, manažérske skúsenosti a znalosti na to, aby úspešne pokračovala v činnosti za daných okolností a bezpodmienečne splnila svoje záväzky voči ruským aj zahraničným klientom a partnerom,“ uviedla banka.

Na Slovensku pôsobí jediná banka s ruským pozadím. Ide o Sberbank Slovensko. Tá bola do Obchodného registra SR zapísaná koncom augusta 1991. Do konca októbra 2007 pôsobila na trhu ešte ako Ľudová banka, potom zmenila názov na Volksbank Slovensko, keď sa jej hlavným akcionárom stala rakúska spoločnosť Volksbank International.

Proces zmeny väčšinového akcionára Volksbank International sa uskutočňoval počas celej druhej polovice roka 2011. Zavŕšil sa 15. februára 2012, keď sa 100-percentným akcionárom Volksbank International stala ruská banka Sberbank. Obchodné meno a značku banka na Slovensku zmenila 15. februára 2013.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom