Proces s kapitánom stroskotanej Concordie zastavil štrajk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Costa Concordia Foto: SITA/AP

GROSSETO 9. júla (WEBNOVINY) – Začiatok súdneho procesu s kapitánom výletnej lode Costa Concordia, ktorá v januári minulého roka stroskotala pri talianskom ostrove Giglio, v utorok doobeda odročili. D

Dôvodom je celonárodný štrajk tamojších právnikov. Ostro sledovaný proces s 52-ročným Francescom Schettinom sa mal začať v meste Grosetto, správnom centre rovnomennej toskánskej provincie, kam patrí aj Giglio.

Pre nedostatočnú kapacitu tamojšej súdnej siene presunuli jeho konanie do budovy divadla. Predpokladá sa, že súd vypočuje až 250 svedkov obžaloby a 450 svedkov obhajoby.

Okrem viacnásobného usmrtenia Schettina obvinili aj z neposkytnutia pomoci pasažierom v núdzi a spôsobenia škôd na životnom prostredí. Obhajcovia však odmietajú, že by mal niesť celú zodpovednosť, pričom poukazujú na údajné zlyhania ostatných členov posádky a plavebnej spoločnosti. Schettinovi právnici tvrdia, že v prípade odsúdenia hrozí ich klientovi maximálne 20 rokov za mrežami.

Obrazom: Havarovaná loď Costa Concordia

Havarovaná loď Costa Concordia
Foto: SITA/AP

Havarovaná loď Costa Concordia
Foto: SITA/AP
Havarovaná loď Costa Concordia
Foto: SITA/AP
Havarovaná loď Costa Concordia
Foto: SITA/AP
Havarovaná loď Costa Concordia
Foto: SITA/AP

Luxusné plavidlo nabehlo v piatok 13. januára 2012 na plytčinu ostrova Giglio a čiastočne sa potopilo po tom, ako sa nepodaril riskantný manéver, ktorým chcel „pozdraviť“ obyvateľov ostrova v Tyrrhenskom mori. V čase nehody sa na palubách nachádzalo 4 229 ľudí pochádzajúcich zo 70 krajín sveta. Neskorá a zmätočná evakuácia si vyžiadala 32 mŕtvych a niekoľko desiatok zranených, za čo však podľa obhajcov nie je možné súdiť jedinú osobu. Ďalší štyria obvinení členovia posádky spolu s manažérom plavebnej spoločnosti predtým pristúpili na dohody o vine a treste, o ktorých bude súd rozhodovať na samostatnom pojednávaní naplánovanom na 20. júla.

Čiastočnú zodpovednosť priznáva i samotná spoločnosť Costa Crociere, ktorej stroskotaná loď patrí a ktorej súd nariadil zaplatiť pokutu vo výške jeden milión eur. V procese so Schettinom chce napriek tomu vystupovať ako jedna z poškodených strán a žiadať odškodné za stratu plavidla. Odškodné žiadajú aj úrady ostrova, ktorý údajne prišiel o veľké zisky z turizmu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať