Prokuratúra chce pre sýkorovcov väzobné stíhanie

Paragraf
paragraf krimi

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal dnes návrh na vzatie do väzby 11-tich zadržaných, ktorí sú údajne členmi skupiny tzv. sýkorovcov. U desiatich zadržaných žiada väzbu, pretože podľa neho existuje podozrenie, že by mohli ujsť, ovplyvňovať svedkov a mariť tak vyšetrovanie alebo pokračovať v trestnej činnosti. U jedného je dôvodom návrhu na väzobné stíhanie len obava z možného marenia vyšetrovania.

Skupinu zadržali v utorok na viacerých miestach počas rozsiahlej akcie v Bratislave, Senci a v Pezinku. Sú obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z obzvlášť závažných zločinov vydieračského únosu, hrubého nátlaku, všeobecného ohrozenia, podvodu, ublíženia na zdraví, nedovoleného ozbrojovania a zločinu poškodzovania cudzej veci. Niektorým z páchateľov hrozia v prípade uznania viny doživotné tresty. Ďalšie informácie prokuratúra nebude poskytovať do rozhodnutia súdu o väzbe.

Skupinu označujú názvom sýkorovci podľa dnes už mŕtveho Miroslava Sýkoru, ktorý bol v minulosti považovaný za jedného z bossov podsvetia. O život prišiel 6. februára 1997 okolo poludnia – rozstrieľali ho samopalmi pred hotelom Holiday Inn v Bratislave. Iba zriedka sa zdržiaval na verejnosti za bieleho dňa a na schôdzky chodieval v sprievode viacerých mužov. Pred smrťou ho pravdepodobne vylákala na stretnutie osoba, ktorej dôveroval. Sprevádzal ho iba jeden ochrankár, ktorého útočníci tiež zavraždili. Táto udalosť bola výsledkom dlhotrvajúceho sporu medzi Sýkorom a Petrom Križanovičom, prezývaným Duran. Ich konflikt sa údajne datuje od delenia ukradnutých peňazí z lúpeže vo VÚB Nitra z decembra 1995. Zastreleniu Sýkoru predchádzala jedna prestrelka, pri ktorej bol Duran postrelený do nohy. Lekári mu ju museli amputovať.

Agentúru SITA o návrhu na vzatie do väzby informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom