Prokuratúra zamietla trestné oznámenie proti Interblue Group

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nagy
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – Úrad špeciálnej prokuratúry zamietol trestné oznámenie ministerstva životného prostredia na spoločnosť Interblue Group s vyjadrením, že Slovenská republika už na začiatku podpísala maximálne nevýhodnú zmluvu. „Z čoho podľa prokuratúry nevyplýva úmysel spoločnosti Interblue Group uviesť Slovenskú republiku do omylu,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa ministerstva životného prostredia Beatrice Hudáková.

Napriek rozhodnutiu si Nagy myslí, že firma poškodila SR

Prokuratúra ďalej nepovažuje „neprijateľnosť zatepľovania“ za zámienku pre nezaplatenie 15 miliónov eur a zároveň nevyhodnotila náhle zrušenie spoločnosti Interblue Group za účelové. Keďže vyšetrovateľovi sa nepodarilo preukázať obzvlášť závažný zločin podvodu, vyplývajúci zo zmluvy, ktorá poškodila Slovensko, trestné oznámenie Úrad špeciálnej prokuratúry zamietol. Informáciu ministerstvu doručili vo štvrtok.

„Ministerstvo zastáva názor, že k zločinu zo strany zástupcov Interblue Group došlo. Nie je ho pravdepodobne možné preukázať na základe uzatvorenej zmluvy – ako to uvádza prokuratúra, ale na základe zlomyseľného konania zástupcov Interblue Group. Preto ministerstvo životného prostredia bude konzultovať možnosť ďalšieho postupu so špecialistami na trestné právo, aby o vine a nevine mohol rozhodnúť súd,“ povedal minister životného prostredia József Nagy.

Nagy trestné oznámenie na predstaviteľov americkej spoločnosti Interblue Group bez určenia konkrétnych mien v súvislosti s kauzou emisií podal 21. decembra 2010. Dôvodom boli podozrenia z podvodu. Americká spoločnosť Interblue Group LLC, ktorej Slovenská republika v roku 2008 predala 15 miliónov ton emisných limitov za takmer 76 miliónov eur, zanikla bez vedomia slovenského envirorezortu koncom decembra 2009. Firma v tom čase dlhovala slovenskej strane doplatok 15 miliónov eur. Peniaze mali byť viazané na projekty Zelenej investičnej schémy, ktorú však Interblue Group spochybnilo a tak Slovensku doplatok firma nezaplatila. Nástupníctvo prebrala Interblue Group Europe zo Švajčiarska, ktorú však ministerstvo životného prostredia neuznalo.

Argumenty o nevýhodnosti predaja kvót viedli niekdajšiu poslankyňu Národnej rady SR za SDKÚ-DS a súčasnú ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú k tomu, že 17. augusta 2009 podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. O mesiac, 21. septembra 2009, vtedajší parlamentní poslanci za SDKÚ-DS odovzdali generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi podanie na zrušenie zmluvy o predaji ďalších 50 miliónov ton voľných emisných jednotiek. Mikuláš Dzurinda, Lucia Žitňanská a Pavol Frešo zdôvodnili svoj krok tým, že podľa nich ministerstvo životného prostredia nevyužilo všetky právne možnosti, pomocou ktorých by zrušilo nevýhodnú zmluvu. V kauze podali vlani trestné oznámenie na prokuratúru aj dvaja občania.

Najznámejšia kauza envirorezortu v predchádzajúcom vládnom období poznačila aj slovenskú politickú scénu. Dvaja ministri životného prostredia, ktorých nominovala koaličná SNS, prišli o kreslo. Prvým bol Ján Chrbet, ktorý s Interblue podpísal zmluvu, a druhým Viliam Turský, ktorý ju nedokázal zrušiť. Obaja tvrdili, že Slovensko emisie predalo najvýhodnejšie. Po odvolaní Turského premiér Robert Fico porušil koaličnú zmluvu a rezort životného prostredia národniarom odobral. Za dočasného šéfa dosadil koncom augusta 2009 vicepremiéra Dušana Čaploviča. Ten vypovedal opčnú zmluvu s firmou Interblue Group. Čaploviča po dvoch mesiacoch úradovania v envirorezorte nahradil nominant Smeru-SD Jozef Medveď.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján ChrbetJózsef NagyLucia ŽitňanskáMikuláš DzurindaPavol FrešoRobert Fico
Firmy a inštitúcie Interblue GroupMŽP Ministerstvo životného prostredia SR