V Kanade to vrie, do boja proti povinnému očkovaniu vyrazili extrémisti či konšpirátori (video+foto)

Virus Outbreak Canada Protest
V putách polície skončilo 20 výdržníkov. Foto: SITA/AP

Polícia v kanadskej Ottawe varovala pred „výbušnými“ demonštrantmi, ktorí v hlavnom meste už takmer dva týždne protestujú proti povinnému očkovaniu proti koronavírusu.

V súvislosti s protestmi, ktoré vedú kamionisti, začala už takmer 80 vyšetrovaní. Medzi nimi sú aj údajní zločinci a osoby, ktoré úmyselne poškodzovali cudzí majetok. Zhruba dve desiatky ľudí skončilo v putách.

Polícia kamionistom konfiškuje palivo

Muži zákona sa snažia protesty ukončiť aj zhabaním paliva, pričom v ostatných dňoch skonfiškovali tisícky litrov. V približne 100 kamiónoch sú podľa polície aj deti a pre obavy o ich zdravie už kontaktovali príslušný orgán na ochranu detí. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Takzvaný Konvoj slobody sa začal 9. januára v západnej Kanade, keď kamionisti začali protestovať proti povinnosti očkovania proti COVID-19, aby mohli prechádzať cez kanadsko-americkú hranicu.

Extrémisti tancovali na hrobe vojaka

K odporu voči povinnému očkovaniu sa neskôr pridali aj ďalšie protipandemické opatrenia a všeobecný nesúhlas s vládou premiéra Justina Trudeaua.

Hoci sú protesty prevažne pokojné, polícia vyjadrila obavy z extrémistickej rétoriky krajne pravicových účastníkov, a niektorí demonštranti tancovali na hrobe neznámeho vojaka v Národnom vojnovom pamätníku.

Blokáda hraničného priechodu

Protesty sa nekonajú len v Ottave, rozšírili sa do Toronta či Vancouveru a demonštranti blokovali aj najrušnejší hraničný priechod s USA Ambassador Bridge, ktorý spája kanadskú provinciu Ontário a americký štát Michigan.

Protesty našli podporu aj v zahraničí a demonštrácie sa konali aj v novozélandskom Wellingtone či austrálskej Canberre.

Kanadská provincia Alberta v utorok oznámila uvoľňovanie pandemických reštrikcií, ale tamojší premiér poprel, že by to súviselo s protestmi. Na uvoľňovanie je pripravená aj provincia Saskatchewan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Justin Trudeau