Proti konšpiračnej teórii QAnon zakročil po Twitteri a TikToku už aj Facebook

Facebook
Foto: ilustračné, SITA/AP

Sociálna sieť Facebook odstránila alebo obmedzila tisícky skupín a účtov, ktoré propagovali alebo zdieľali obsah súvisiaci s konšpiračnou teóriou QAnon.

Opatrenie je súčasťou novej politiky, ktorej cieľom je obmedziť riziká pre verejnú bezpečnosť, ktoré predstavujú QAnon, „offline anarchistické skupiny“ a milície so sídlom v Spojených štátoch, informuje spravodajský portál BBC.

Skupiny, reklamy aj stránky

Spoločnosť Facebook uviedla, že na svojej rovnomennej platforme odstránila viac ako 790 skupín, 100 stránok a 1 500 reklám súvisiacich s QAnon. Obmedzenia uvalila na ďalších viac ako 1 950 skupín a 440 stránok. Na službe Instagram v tejto súvislosti obmedzila viac ako 10-tisíc kont.

Facebook tiež odstránil obsah aj ďalších „milícií a tých, ktorí podporujú výtržnosti“, okrem iných aj niekoľko skupín antifa.

Nové pravidlá

Firma uviedla, že majú čoraz väčšie obavy zo skupín, ktoré „oslavovali násilné činy, preukázali, že majú zbrane a naznačujú, že ich použijú, alebo mali individuálnych nasledovníkov so vzorcami násilného správania“.

Preto zaviedla nové pravidlá, na základe ktorých skupiny, stránky a účty na Instagrame súvisiace s týmito hnutiami odstráni, ak budú diskutovať o potenciálnom násilí, a to aj s využitím nepriameho vyjadrovania sa a symbolov, a tiež im zakáže inzerovať, predávať produkty a získavať finančné prostriedky na ich podporu.

Ľudia stále budú môcť zverejňovať obsah na podporu daných skupín a hnutí, Facebook im však obmedzí možnosť organizovať sa, a teda že ich nebude odporúčať používateľom, zníži poradie ich obsahu v noviniek a vo výsledkoch vyhľadávania obmedzí súvisiace tituly a hashtagy.

Vnútorná extrémistická hrozba

Minulý mesiac zakročili proti podporovateľom teórie QAnon aj Twitter a TikTok.

Ako vysvetľuje spravodajský portál BBC, QAnon je rozsiahla konšpiračná teória, ktorá sa z okraja sociálnych médií dostala do hlavného prúdu pozornosti. Jej nasledovatelia podporujú amerického prezidenta Donalda Trumpa a veria, že sa vysokopostavení zradcovia sprisahali proti nemu.

Podporovatelia QAnon sa spájajú s početnými ďalšími nepravdivými tvrdeniami, ktoré sa rozšírili na internete. Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) minulý rok vydal varovanie o „domácich extrémistoch motivovaných konšpiračnými teóriami“ a QAnon označil za potenciálnu vnútornú extrémistickú hrozbu.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie Facebook