Proti vstupu Rumunska a Bulharska do schengenu je aj Fínsko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
únia
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

GÖDÖLLÖ 20. januára (WEBNOVINY) – Fínska vláda vo štvrtok zapochybovala o pripravenosti Rumunska a Bulharska na začlenenie do schengenského priestoru a podporila tak zamietavý postoj, ktorý predtým vyjadrili Francúzsko a Nemecko. Ako uviedol pre tlačovú agentúru AFP hovorca Mikko Norros, príslušný vládny výbor zaujal negatívne stanovisko na svojom minulotýždňovom zasadnutí, členovia sa však rozhodli, že ho oznámia až počas štvrtkovej návštevy štátneho tajomníka pre európske záležitosti francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Laurenta Wauquieza.

„Pokladáme za veľmi dôležité, že fínska vláda dnes prvýkrát oficiálne vyhlásila, že má pochybnosti o pripravenosti rumunskej a bulharskej vlády pripojiť sa k schengenu,“ povedal Wauquiez v Helsinkách. Jeho fínska rezortná partnerka Astrid Thorsová na spoločnej tlačovej konferencii ocenila doterajší pokrok oboch krajín pri plnení podmienok členstva v schengenskom priestore, ktorý však podľa nej zatiaľ nestačí. „Obe krajiny ešte musia podniknúť konkrétne kroky, aby posilnili boj proti korupcii a zločinu,“ vysvetlila ministerka.

Francúzsko a Nemecko sa koncom roka rozhodli zablokovať začlenenie Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru, ktoré sa očakávalo v marci 2011. Berlín a Paríž totiž tvrdia, že plánovaný vstup najnovších členov Európskej únie do schengenu je „predčasný“. Rozšírenie európskej zóny voľného pohybu osôb a tovaru o Bulharsko a Rumunsko tak narazilo na zásadnú prekážku, keďže tento krok musia jednomyseľne odsúhlasiť všetky členské štáty.

NEMECKO: Rumunsko a Bulharsko ešte nepatria do schengenu

Nemecko uviedlo vo štvrtok, že bude trvať na svojom negatívnom postoji k vstupu Rumunska a Bulharska do schengenského priestoru, kým obe krajiny „nevylúčia obavy z pretrvávajúcej korupcie“. Podľa nemeckého ministra vnútra Thomasa de Maiziera obe krajiny dosiahli dobré výsledky pri plnení technický požiadaviek na vstup do schengenu, čo si vyžaduje pochvalu. Na druhej strane majú stále nedostatky v právnom systéme a v korupcii, povedal De Maiziere na okraj stretnutí ministrov vnútra EÚ v maďarskom meste Gödöllö. Podľa ministra je potrebné spojiť technické s politickými aspektmi a oba vziať do úvahy pri schválení vstupu oboch krajín do schengenského priestoru.

Schengenská zóna umožňuje viac ako 400 miliónom občanom 25 členských krajín únie bezhraničný pohyb z Fínska do Grécka a z Portugalska do Poľska. Prijatie oboch krajín by rozšírilo zónu na východ a Francúzsko a Nemecko podmienili súhlas s ich vstupom dosiahnutím „nezvratného procesu v boji proti korupcii“.

Maďarsko, ktoré do konca júna predsedá EÚ, vstup oboch krajín do schengenu podporuje, aj keď maďarský minister vnútra Sándor Pintér v stredu uviedol, že podľa všetkého „Rumunsko je lepšie pripravené ako jeho východnejší sused“.

Rumunský prezident Traian Basescu vo štvrtok trval na tom, že neexistuje nijaký náznak zvýšeného rizika nelegálnej imigrácie po vstupe Rumunska do schengenu. Bukurešť je podľa neho schopná zabezpečiť kontrolu svojej 2000-kilometrovej hranice s Ukrajinou a Moldavskom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Traian Basescu