Protirasistický zákon rozdeľuje grécku koalíciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grecko
Protesty gréckych pracovníkov Foto: SITA/AP

ATÉNY 28. mája (WEBNOVINY) – Grécka vládna koalícia čelí rozkolu po predložení návrhu na sprísnenie protirasistickej legislatívy, ktorý je namierený proti ultrapravicovej strane Zlatý úsvit.

Najsilnejšia vládna strana pod vedením premiéra Antónia Samarása iniciatívu spočiatku podporovala, teraz však zastáva iný postoj, čoho dôvodom sú podľa kritikov obavy zo straty podporovateľov v radoch vplyvnej pravoslávnej cirkvi či armády.

Vysokí predstavitelia duchovenstva sa v minulosti vyjadrovali o Židoch spôsobom, ktorý môže byť hodnotený ako antisemitizmus, zatiaľ čo armádnych odvedencov nakrútili pri skandovaní protialbánskych a protitureckých

Podľa navrhovanej úpravy bude za prejavy rasovej nenávisti ako aj za popieranie či velebenie vojnových zločinov alebo genocídy hroziť až trojročný pobyt vo väzení a pokuta do výšky 20-tisíc eur. Samarásova Nová demokracia (ND) však tvrdí, že návrh zachádza priďaleko v obmedzovaní slobody prejavu a v prípade Zlatého úsvitu postačujú aj terajšie zákony.

Líder koaličných socialistov Evángelos Venizélos po skončení pondelňajších rokovaní s ND neskoro večer potvrdil, že partneri nedospeli k dohode, čo v rozhovore pre štátnu televíziu pripísal ich údajnej snahe osloviť ľudí blízkych ideológii Zlatého úsvitu.

Venizélos taktiež varoval, že ak vláda v tejto veci nebude konať, socialisti predložia do parlamentu vlastnú verziu, a bude „historickou“ chybou, ak ju poslanci ND nepodporia.

Neonacistická strana Zlatý úsvit bola kedysi na okraji politického spektra, v poslednom čase však jej preferencie vzrástli a v minuloročných voľbách získala 18 kresiel v parlamente. V súčasnosti je podľa prieskumov treťou najpopulárnejšou stranou v Grécku.

Zlatý úsvit vedie agresívnu kampaň proti nelegálnej imigrácii a Európskej únii. V drvivej väčšine sa však prezentuje útokmi na imigrantov a rasistickými výzvami. Jej predseda Nikólaos Michaloliákos napríklad poprel existenciu plynových komôr v koncentračných táboroch a nacistického vodcu Adolfa Hitlera označil až „veľkú historickú postavu 20. storočia“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Evangelos Venizelos
Firmy a inštitúcie Zlatý úsvit