Prsteň Jane Austen zostáva v krajine

Jane Austen
Jane Austen Foto: naturally-girl.blog.cz

BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) – Múzeum v anglickej obci Chawton vyzbieralo dostatok financií na kúpu prsteňa, ktorý patril slávnej spisovateľke Jane Austen.

Zlatý šperk s tyrkysom si vlani zaobstarala americká speváčka Kelly Clarkson na dražbe. Britský minister kultúry Ed Vaizey však vtedy vydal dočasný zákaz vývozu šperku z krajiny a vyzval občanov Veľkej Británie, aby ho niekto kúpil, pričom by museli ponúknuť viac ako 152 450 libier, ktoré zaplatila Clarkson.

Novým vlastníkom šperku sa teda stáva spomínané Jane Austen’s House Museum, ktoré ho plánuje vystaviť na Nový rok.

„Tento prsteň je krásnym národným pokladom a som šťastná, že veľa fanúšikov a fanúšičiek Jane Austen ho teraz bude môcť vidieť v Jane Austen’s House Museum,“ vyjadrila sa 31-ročná Clarkson.

Jedna z najvýznamnejších britských spisovateliek Jane Austen sa narodila 16. decembra 1775 v obci Steventon. Jej romány sa vyznačujú realizmom, iróniou a komentármi sociálnych pomerov, pričom sú pre ne charakteristické nezávislé, morálne silné a inteligentné hlavné hrdinky. Napísala šesť románov – Rozum a cit (1811), Pýcha a predsudok (1813), Sídlo Mansfield (1814), Emma (1815), Opátstvo Northanger (1818) a Láska slečny Elliotovej (1818).

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.co.uk a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jane AustenováKelly Clarkson