Prvé tituly pre Phinneyho a Pooleyovú

Phinney

Phinney sa stal v austrálskom Geelongu majstrom sveta v cyklistickej časovke v kategórii mužov do 23 rokov. Talentovaný cyklista pridal do svojej zbierky už piaty dúhový dres svetového šampióna, druhý na ceste. V roku 2007 vyhral časovku v rámci MS juniorov, ďalšie tri tituly má zo šampionátov na dráhe. Phinney absolvoval 31,6 km dlhú trať v Geelongu za 42:50,29 min a bol o 1,9 sekundy rýchlejší ako domáci Austrálčan Luke Durbridge. Tretí skončil Nemec Marcel Kittel, ktorý zaostal za víťazom o 24 sekúnd.

Phinney vyťažil v súboji s Durbridgom aj z lepších podmienok, ktoré mal na trati, keďže štartoval o dve hodiny neskôr. Američan už mal suché cesty a jazdil v príjemnejšom počasí, Austrálčan mal ešte niektoré úseky mokré. Phinney bol na všetkých medzičasoch pomalší ako Durbridge, ale záverečných 9 km rozhodlo. Phinney absolvoval trať priemernou rýchlosťou 44,259 km/h. „Nebolo to jednoduché. Trať bola náročná najmä pre nás, veľkých chlapcov,“ komentoval s úsmevom nový majster sveta Phinney a pokračoval v opise pretekov: „Dostalo sa mi do uší, že môj konkurent Luke Durbridge mal v prvom kole výborný čas a ja som sa radšej rozhodol uchovať si sily pre posledné kolo. Do záveru som dal všetko a vyšlo mi to.“

Mladý Američan sa musí do budúcnosti rozhodnúť, či svoju cyklistickú kariéru upriami na dráhu alebo cestu. „V zime plánujem absolvovať niekoľko dráhových pretekov najmä v stíhačke, ale na dráhe to nie je ono. V súčasnosti mám väčší pôžitok z pretekov jednotlivcov a časovky na ceste,“ povedal Phinney, ktorý len nedávno podpísal svoj prvý profesionálny kontrakt s tímom ProTour BMC, kde budú jeho kolegami okrem iných Austrálčan Cadel Evans a tiež krajan George Hincapie. Práve 37-ročný veterán Hincapie túži po víťazstve na pretekoch Paríž-Roubaix na severe Francúzska, kde cyklistom tradične znepríjemňujú život dlažobné kocky. A Phinney by mu chcel pomôcť splniť si tento sen. „Bude to veľmi vzrušujúce, keď budem môcť jazdiť na Paríž-Roubaix po boku Georgea. Veľmi sa teším na svoj prvý rok v BMC,“ uviedol Phinney, ktorý na Paríž – Roubaix triumfoval v roku 2009 vo verzii do 23 rokov.

Britka Emma Pooleyová sa stala prvýkrát v kariére majsterkou sveta v cestnej cyklistike, v austrálskom Geelongu vyhrala ženskú časovku na 22,9 km. „Vymenila som bicykel, na tomto aktuálnom som počas roka poriadne nejazdila. Musela som ho trochu upraviť, aby bol podľa predpisov. Na preteky som sa špeciálne pripravovala. Teraz budem môcť nosiť celý rok na pretekoch dúhový dres,“ uviedla Pooleyová, ktorá bola najrýchlejšia na všetkých medzičasoch a v cieli mala 15-sekundový náskok pred Nemkou Judith Arndtovou. Favoritka pretekov musela tvrdo bojovať aj o striebro, Lindu Melanie Villumsenovú z Nového Zélandu zdolala o necelých 7 desatín sekundy. Medzi prekvapenia pretekov sa zaradila aj francúzska veteránka Jeannie Longová-Ciprelliová. Päťdesiatjedenročná 57-násobná francúzska šampiónka ukázala, že aj napriek piatim krížikom na chrbte je stále rýchla a patrí do svetovej špičky. Longová-Ciprelliová zaostala za víťazkou o takmer 44 sekúnd a skončila na 5. mieste. „S mojím výkonom som spokojná, aj keď som nevystúpila na pódium. Čo prinesie budúcnosť, to ešte uvidím,“ povedala Longová, ktorá si v minulosti pripísala účasť na všetkých siedmich olympijských hrách od roku 1984.

Výsledky – MS v cestnej cyklistike v Geelongu (Austr.):

Časovka:

Muži do 23 rokov (31,6 km): 1. Taylor Phinney (USA) 42:50,29 min, 2. Luke Durbridge (Austr.) +1,90 s, 3. Marcel Kittel (Nem.) +24,01, 4. Nélson Oliveira (Portug.) +27,96, 5. Rohan Dennis (Austr.) +46,87, 6. Matteo Mammini (Tal.) +49,88, 7. Tom Dumoulin (Hol.) +1:06,55 min, 8. Jésus Herrada López (Šp.) +1:18,48, 9. Andrej Krasilnikov (Biel.) +1:35,62, 10. Geoffrey Soupe (Fr.) +1:38,21.

Ženy (22,9 km): 1. Emma Pooleyová (V. Brit.) 32:48,44, 2. Judith Arndtová (Nem.) +15,17 s, 3. Linda Melanie Villumsenová (N. Zél.) +15,80, 4. Amber Nebenová (USA) +37,66, 5. Jeannie Longová-Ciprelliová (Fr.) +43,94, 6. Evelyn Stevensová (USA) +1:00,08, 7. Tara Whittenová (Kan.) +1:05,91, 8. Shara Gillowová (Austr.) +1:13,18, 9. Emilia Fahlinová (Švéd.) +1:22,20, 10. Tatiana Guderzová (Tal.) +1:25,55