Prvé vancouverské zlato pre Ammanna

Simon Ammann

WHISTLER 13. februára (WEBNOVINY) – Prvú zlatú medailu na XXI. zimných olympijských hrách v Kanade si vybojoval švajčiarsky skokan na lyžiach Simon Ammann. Dvadsaťosemročný rodák z Grabsu (nar. 25. 6. 1981) zaslúžene zvíťazil v sobotňajšej súťaži na strednom mostíku HS-106 v areáli Whistler Olympic Park. V oboch kolách predviedol aktuálny líder Svetového pohára najdlhšie skoky 105 a 108 metrov (ten vo finálovom druhom kole bol zároveň aj rekordom mostíka), za čo získal od rozhodcov 276,5 bodu.

Ammann, pre ktorého je to po dvoch triumfoch v Salt Lake City 2002 už tretí najjagavejší kov na ZOH, získal pre Švajčiarsko celkovo 39. zlato na zimných olympijských hrách v histórii. Tromi individuálnymi prvenstvami sa vyrovnal legendárnemu Fínovi Matiimu Nykänenovi. „Hoci som už túto situáciu na olympiáde dvakrát zažil, momentálne jednoducho nenachádzam slová. Nemôžem uveriť, že mi to dnes vyšlo a zvíťazil som. Bude veľmi náročné teraz sa upokojiť a sústrediť sa vo Whistleri na ďalšiu súťaž,“ uviedol šťastný Ammann.

Druhé miesto v sobotňajšej zaujímavej a dramatickej súťaži obsadil s veľkým sedembodovým odstupom 32-ročný poľský veterán Adam Malysz, pre ktorého je to tiež ako u švajčiarskeho „Harryho Pottera“ tretia olympijská medaila. Štvornásobnému majstrovi sveta a štvornásobnému celkovému víťazovi Svetového pohára chýba v jeho bohatej kariére naďalej už iba olympijské zlato (bilancia: 0 – 2 – 1). „Dokázal som, že aj v staršom veku sa dajú získavať medaily. Po Salt Lake City, kde som stál dva razy na stupňoch, mi to nevyšlo v Turíne. Teraz som však opäť tu – a aj striebro je dobré. Fanúšikovia mi verili a ja som rád, že som ich nesklamal,“ hodnotil sobotňajšie vystúpenie poľský „Batman.“ Tretí skončil iba 20-ročný rakúsky supertalent a jeden zo spolufavoritov na celkový primát Gregor Schlierenzauer. Dvojnásobný majster sveta v skokoch i letoch na lyžiach, ktorý má pri svojom mladom veku na konte už 32 triumfov vo Svetovom pohári, sa pri svojej premiére na najväčšom sviatku športovcov pretlačil na bronzovú priečku až zo 7. pozície po prvom kole. „Schlieri“ získal pre Rakúsko na strednom mostíku olympijskú medailu po dvanástich rokoch, v japonskom Nagane sa vtedy tiež z bronzu tešil Andreas Widhölzl. „Nie som nespokojný, veď hneď pri mojej premiére na olympijských hrách mám už aj medailu. Určite som dnes nič neprehral, skôr naopak – získal som bronz. Je to pekný moment, mám zo všetkého skutočne príjemný pocit,“ skonštatoval Schlierenzauer.

Smolu mal „lietajúci Fín“ Janne Ahonen, ktorý svoj návrat na mostíky po viac ako ročnej pauze chcel pretaviť pri svojej piatej účasti na ZOH v zisk prvej individuálnej olympijskej medaily. Tridsaťdvaročnému severanovi sa to však nepodarilo. Skončil na nepopulárnom 4. mieste, rovnako ako už dvakrát predtým na strednom mostíku v rámci ZOH – v Nagane 1998 i Salt Lake City 2002. Smutný bol v sobotu vo Whistleri aj Nemec Michael Uhrmann. Po prvom kole figuroval ešte na striebornej pozícii, finále však nezvládol a prepadol sa na 5. miesto. Medaila mu tesne ušla aj pred štyrmi rokmi v Turíne, kde bol 31-ročný nemecký skokan štvrtý. Prekvapením je konečné 7. miesto iba 17-ročného juniorského vicemajstra sveta Petra Prevca zo Slovinska, ktorého o jednu priečku predstihol krajan Robert Kranjec. Po prvom kole to vo Whistleri vyzeralo na výborný český výsledok, Roman Koudelka (napokon 12.) i Jakub Janda (14.) si však neudržali postavenie v elitnej desiatke. Sklamanie napriek medaily od Schlierenzauera určite zavládlo v Rakúsku, ktoré malo a má na ZOH 2010 v Kanade najvyššie ambície. Dvojnásobný olympijský šampión z Turína 2006 Thomas Morgenstern obsadil po štvrtej pozícii v prvom kole napokon 8. priečku a ďalší dvaja rakúski spolufavoriti na popredné umiestnenie sa ani nedostali do prvej desiatky – majster sveta z Liberca 2009 Wolfgang Loitzl bol jedenásty a celkový víťaz Turné štyroch mostíkov na prelome rokov Andreas Kofler až devätnásty. Najlepší z Nórov, ktorí zásluhou Larsa Bystöla (po alkoholových peripetiách skončil s aktívnou činnosťou) obhajovali na strednom mostíku zlato zo ZOH spred štyroch rokov, bol najlepší Anders Jacobsen – ale iba deviaty. Jediný slovenský skokan na lyžiach na februárových zimných olympijských hrách Tomáš Zmoray nepostúpil z piatkovej kvalifikácie do sobotňajšej hlavnej súťaže. Dvadsaťročného člena VŠC Banská Bystrica v celkovom hodnotení klasifikovali na 52. priečke.

Výsledky:

Konečné poradie – stredný mostík (HS-106): 1. Simon Ammann (Švajč.) 276,5 bodu (105 m/108 m), 2.Adam Malysz (Poľ.) 269,5 (103,5 m/105 m), 3. Gregor Schlierenzauer (Rak.) 268,0 (101,5 m/106,5 m), 4. Janne Ahonen (Fín.) 263,0 (102 m/104 m), 5. Michael Uhrmann (Nem.) 262,5 (103,5 m/102 m), 6. Robert Kranjec (Slovin.) 259,5 (102 m/102,5 m)