Prvé zápasy v play-off vyhrali hokejisti Košíc a Zvolena

Kosice
Radosť košických hráčov z gólu v 1. zápase play off HC Košice - HC 05 Banská Bystrica hokejovej Tipsport extraligy. Košice, 7. marec 2012 Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) – V stredajších prvých štvrťfinálových zápasoch hokejovej Slovnaft extraligy mužov sledovali diváci napínavé divadlo so striedavým úspechom favoritov.

Košice trikrát prehrávali na vlastnom ľade s Banskou Bystricou, napokon si však s „baranmi“ poradili 4:3 po predĺžení, hrdinom večera sa stal Kolba.

Po prvej tretine súboja Skalice so Zvolenom prehrávali Záhoráci už 1:3 a vyzeralo to na jednoznačný úspech hostí.

Tím okolo Žigmiunda Pálffyho však dokázal znížiť na rozdiel jediného gólu, pričom do konca tretej tretiny zostávalo ešte desať minút. Na vyrovnanie im ale nestačila zvýšená útočná snaha a ani hra bez brankára. Druhé zápasy sú na programe v rovnakých dejiskách a s úvodným buly o 18.00 h vo štvrtok.

HK 36 Skalica – HKm Zvolen 3:4 (1:3, 1:1, 1:0) – stav série: 0:1

Prvé stretnutie play-off medzi Skalicou a Zvolenom sa rozbiehalo pomaly. Oba tímy predvádzali skôr opatrnú hru až do presilovej hry Skalice. Domáci tím si dokázal vytvoriť tlak a viacero šancí, na záver nerovnovážneho stavu Lušňák dorážkou otvoril skóre.
Skalica zvolen

Odpoveď mohla prísť už o minútu pri presilovej hre Zvolenčanov z hokejky Otčenáša, no vzápätí vyrovnal Puliš po spolupráci s Čurillom V 12. min sa domáci opäť ocitli v oslabení, ktoré behom pár sekúnd využil Otčenáš rýchlym gólom, keď sa puk odrazil od Lakosila.

Prvý gól pri plnom počte hráčov na ľadovej ploche strelil Otčenáš, keď sa napravo od skalickej brány dostal k puku a prekvapivo vystrelil z otočky. V 17. min skončil puk po akcii skalickej prvej päťky vo zvolenskej bráne, no až tesne po odpískaní faulu Zvolena. Gól teda neplatil.

Druhá tretina začala aktívnejšie, najmä zo strany domácich, no recept na Trenčana našli až v 26. min, keď Pálffy zaviezol puk do tretiny a spoza brány nahral neobsadenému Školiakovi, ktorý znížil na 2:3. Už o pár minút mohla tretia skalická päťka vyrovnať, ale Trenčan dokázal zadržať puk s trochou šťastia na bránkovej čiare.

V ďalšom priebehu hrala Skalica skôr v útlme, obe mužstvá mali problém s rozohrávkou a presnosťou prihrávok. V závere tretiny získali hostia výhodu presilovej hry, pri ktorom Marek Ďaloga vystrelil od modrej čiary a po viacerých tečoch sa puk ocitol za chrbtom Lakosila.

Tretie dejstvo neponúklo spočiatku mnoho hokejových akcií, či gólových šancí. Skaličania sa predviedli kombináciou Holoviča s Kutálkom, či nastrelenou žŕdkou Pálffyho, no inak bola hra skôr ťažkopádna s množstvom chýb. Polovica tretiny priniesla presnú strelu atakovaného Kutálka, ktorý vrátil domácich do zápasu gólom do pravého horného rohu brány.

Skaličania vzápätí mohli ďakovať Lakosilovi, ktorý zneškodnil Brabencove nariadené trestné strieľanie. Zvolenčania bojovali so skalickým celkom v závere o každý puk a snahy najmä domácich končili neúspechom. Záverečná skalická power-play hru zdramatizovala, ale zmenu výsledku nepriniesla.

Reakcie:

Peter Oremus (tréner Skalice):“Vstup do zápasu sme nemali dobrý. Celkovo sme dostali až tri góly z presilových hier. Predviedli sme aj málo agresivity. Chceli sme dnes veľmi vyhrať, bohužiaľ, nepodarilo sa to.“

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Vedeli sme, s kým máme do činenia. Skalica hrala celú sezónu výborne, play-off je však o inom. Zabrali sme ako tím, hrali sme hlavne na brejky, v čom sme boli efektívni. Rozhodla hlavne prvá tretina.“

Góly: 5. Lušňák (T. Višňovský, Klejna), 26. R. Školiak (Pálffy), 50. Kutálek (Holovič) – 7. Puliš (Čurilla), 12. Otčenáš (L. Jurík), 14. Otčenáš (Marek Slovák)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky 1:3, rozhodovali: J. Konc, Baluška – Stano, M. Novák, 2688 divákov

Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Pojkar, Jankovič, Kloz, Gula, Křetinský – Pálffy, R. Školiak, J. Hruška – T. Višňovský, Lušňák, Klejna – Holovič, Konečný, Kutálek

Zvolen: Trenčan – Ďaloga, Jindra, Hraško, Juraško, M. Vantroba, Ťavoda, Zošiak, Šiška – Sikela, M. Jurík, P. Zuzin – Puliš, Brabenec, Čurilla – Marek Slovák, L. Jurík, Otčenáš – T. Méry, Fekiač, Ďaloga

HC Košice – HC 05 Banská Bystrica 4:3 po predĺžení (0:1, 2:1, 1:1 – 1:0) – stav série 1:0

Hokej
Kosice

Banská Bystrica mala veľmi dobrý vstup do prvého stretnutia série.

Už v 1. min pohrozil Kútny. V 9. min musel po Sýkorovej strele zasahovať Hylák a košický brankár mal potom prácu aj po zakončení Hlinku. V 15. min prišla pohľadná akcia „baranov“, Kristoffersson naservíroval puk Jokilovi a ten otvoril účet štvrťfinálového stretnutia.

Až potom prišla prvá vážnejšia možnosť Košíc, ale Hvila trafil len do bočnej siete. V závere prvej tretiny sa ešte o vyrovnanie pokúšal Gron.

Domáci sa dočkali na začiatku druhej tretiny, keď v presilovke Kristek vyrovnal na 1:1. Pri hre štyroch proti štyrom nepríjemne vystrelil spomedzi kruhov Spilar. V 28. min prišla presilovková spolupráca hostí, Hlinka našiel Jabrockého a ten pohotovo zakončil – 1:2.

Iba 56 sekúnd potrebovali „oceliari“ na vyrovnanie, Jenčík strelou po ľade medzi Chorošunove betóny vyrovnal na 2:2. Brankár hostí potom len reflexívne vyrazil Miklíkovu strelu.

V závere druhej tretiny mohol v presilovke poslať Banskú Bystricu po tretíkrát do vedenia. V 48. min „barani“ opäť vyhrávali, keď Pulliainen prekonal Hyláka.

V polovici tretej tretiny Košičania vyrovnali, Miklík z otočky trafil ľavý horný kút Chorošunovej bránky. Vzápätí mohli ísť domáci do vedenia, štvrtý gól mal na hokejke Bartoš, ale Chorošun bol proti. Nepresadil sa ani Miklík. V 23. sekunde predĺženia rozhodol o víťazstve domácich v presilovke Kolba.

Reakcie:

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „V prvej tretine sme boli nervózni, v kŕči a slabo sme korčuľovali. V druhej tretine sa náš pohyb zlepšil, dali sme aj góly. Tretia tretina bola vyrovnaná. V jej závere sme mali šťastie. Prišlo súperove vylúčenie a to sme hneď v úvode predĺženia využili.“

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „V prvej tretine sme hrali dobre, vytvorili si aj šance. Trikrát sme v tomto zápase išli do vedenie, ale trikrát sme ho prešustrovali, hlavne osobnými chybami. Ak by sme to vedenie podržali dlhšie, domáci by znervózneli. Škoda, neboli sme ďaleko od úspechu.“

Góly: 21. Kristek (P. Bartoš, Homer), 29. Jenčík (Michel Miklík), 50. Michel Miklík (Jenčík), 61. Kolba (Michel Miklík, Hvila) – 15. Jokila (Kristoffersson, Ján Sýkora), 28. Jabrocký (Miroslav Hlinka, Bambúch), 48. Pulliainen (Heizer, M. Grman)

Vylúčení: 7:7 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, P. Grečko – Gajan, M. Korba, 4438 divákov

Košice: Hylák – J. Tabaček, Homer, Kolba, Šeda, Michal Novák, Martin Chovan, Slimák – Zálešák, Kristek, P. Bartoš – Michel Miklík, S. Gron, Jenčík – Dravecký, Hvila, Pašek – Spilar, Mlynarovič, Matúš Chovan

Banská Bystrica: Chorošun – Novajovský, M. Grman, Brňák, Cebák, Kubka, Bambúch, Beňa – Ján Sýkora, Jokila, Kristoffersson – Jabrocký, Miroslav Hlinka, Kútny – T. Hričina, Češík, M. Kokavec – L. Novák, R. Heizer, Pulliainen