Prvotná ambícia očistiť krajinu sa vymkla spod kontroly, reaguje exministerka Saková na zásah u Zuriana

Denisa Saková
Bývalá ministerka vnútra Denisa Saková. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.
  • aktualizované 21. mája, 14:33

Prvotná ambícia očistiť krajinu sa vymkla spod kontroly a stíhaní sú ľudia, ktorí si zaslúžia za svoju celoživotnú prácu rešpekt a úctu.

Skonštatovala to bývalá ministerka vnútra a súčasná nezaradená poslankyňa Národnej rady SR Denisa Saková. Reagovala tak na informáciu, že polícia v piatok zasahovala u bývalého riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislava Zuriana.

„Piatková razia u Zuriana, ktorý skončil vo svojej funkcii len pred šiestimi dňami, ma utvrdila v presvedčení, že to, čo sa na Slovensku deje, nie je žiadne očisťovanie krajiny, ale jakobínska doba, kde dochádza k boju silových zložiek a vybavovaniu si účtov navzájom,“ uviedla. Saková dodala, že Zuriana pozná ako čestného a mimoriadne schopného policajta.

Trestné oznámenie za krivú výpoveď

Denisa Saková na piatkovej tlačovej besede oznámila, že v tejto súvislosti plánuje zvolať Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť.

„Som si istá, že operatívci tie informácie, že sa v tom byte nenachádza, mali, a napriek tomu mu vykopli dvere a bola vykonaná domová prehliadka. Myslím si, že v demokratickej spoločnosti, keby pozvali pána Zuriana slušne na výsluch, ktorého sa dožadoval od februára, tak myslím si, že mohol byť už dávno vykonaný a nemuseli sme to robiť takýmto divadelným predstavením,“ skonštatovala.

Branislav Zurian podal na kajúcnika a bývalého zástupcu riaditeľa SIS Borisa B. trestné oznámenie za krivú výpoveď, pre ktorú má byť podľa medializovaných informácií Zurian obvinený.

S vyšetrovateľom komunikuje

Saková si tiež myslí, že celú piatkovú policajnú akciu by mal preveriť Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR. Ten však aj piatkový zásah organizoval. „Sú tam kontrolné mechanizmy, aby sa toto celé preverilo,“ vysvetlila.

Bývalá ministerka vnútra očakáva, že brannobezpečnostný výbor by mohol zasadnúť na budúci piatok 28. mája alebo v pondelok 31. mája.

Denník N v piatok informoval, že polícia chcela ráno zadržať bývalého riaditeľa NAKA Branislava Zuriana. V jeho byte v Poprade prebieha domová prehliadka. Zurian je ale v zahraničí, s vyšetrovateľom je v kontakte. „Nie som si vedomý, že by som sa dopustil nejakej trestnej činnosti,“ povedal Zurian pre Denník N.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav ZurianDenisa Saková
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaNAKA Národná kriminálna agentúra