Prvý mesiac bikesharingu v Bratislave charakterizovali aj prípady vandalizmu na bicykloch

Bikesharing, Bratislava
Foto: archívne, SITA/Braňo Bibel.

BRATISLAVA 13. októbra (WebNoviny.sk) – Prvý mesiac bikesharingu, čiže zdieľania bicyklov, v hlavnom meste SR Bratislave charakterizoval nielen vysoký záujem o bicykle, ale aj veľa prípadov vandalizmu. Kritické sú najmä víkendy, počas ktorých servisní technici pozbierajú niekoľko desiatok poškodených bicyklov.

Evidujú aj niekoľko prípadov krádeží

Po mesiaci prevádzky žltých bicyklov v hlavnom meste o situácii novinárov na brífingu na Župnom námestí informoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Spolu s ním informácie priniesol aj riaditeľ Podnikovej a marketingovej komunikácie spoločnosti Slovnaft Anton Molnár. Mesto so Slovnaftom v septembri službu v meste spustilo.

Ľahšie poškodenia na bicykloch opravujú v bratislavskej dielni, väčšie opravuje výrobca. K nemu počas prvého mesiaca smerovali desiatky bicyklov, uviedli. Najčastejšie ľudia ničia sedadlá, brzdy, zámky, pedále, svetlá, košíky, pneumatiky či komunikačný panel. Evidujú aj niekoľko prípadov krádeží žltých bicyklov a polícia tak už rieši jedno trestné stíhanie.

Mesto uvádza, že pracujú na zosilnení prednej vidlice bicykla, na úprave zámku a testujú aj sedadlá pre vyšších ľudí.

K dispozícii je približne 200 bicyklov

V súčasnosti je v uliciach k dispozícii približne dvesto bicyklov, ktorí si záujemcovia môžu požičať za jedno euro. Bikesharing je k dispozícii v štyroch mestských častiach, v Starom Meste, Novom Meste, Ružinove a v Petržalke. Momentálne je v týchto mestských častiach 73 staníc, zvýšiť ich chcú na 90.

Za prvý mesiac sa do bratislavského bikesharingu zaregistrovalo takmer 30-tisíc užívateľov. Bicykle ľudia najviac využívajú ráno medzi 7:00 a 9:00 a popoludní od 17:00 do 22:00. Najvyťaženejšia stanica je na Námestí SNP, kde sa týždenne požičia takmer osemsto bicyklov. Za ňou nasledujú stanice na Šafárikovom námestí, na Pribinovej ulici a na Viedenskej ceste pod Mostom SNP.

Rekordný počet jázd na jednom bicykli bol 13. septembra na bicykli č. 0105, ktorý si požičali ľudia 55-krát. Záujemcovia urobili za prvý mesiac na všetkých bicykloch približne 70-tisíc jázd.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivo Nesrovnal