Pukan je novou posilou Hnutia Republika, jeho vstup k exkotlebovcom vyvoláva podľa Šándora otázky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pukan

Vstup bývalého dôstojníka Vojenského spravodajstva Petra Pukana do hnutia Republika, ktoré založili exkotlebovci, vyvoláva otázku, ako ovplyvnilo vnímanie politiky jeho výkon v službách Slovenskej republiky. Pre agentúru SITA to povedal bezpečnostný analytik a bývalý šéf Vojenskej spravodajskej služby ČR Andor Šándor.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Hnutie Republika predstavilo 8. januára tohto roka Pukana ako novú posilu. Pukan podľa vlastných slov pôsobil v Ozbrojených silách SR vyše 28 rokov, z toho 15 rokov vo Vojenskom spravodajstve. Na konci kariéry zastával pozíciu zástupcu riaditeľa úradu vojenskej kontrarozviedky.

Mimo misiu

Generál vo výslužbe Šándor nevidí problém v tom, že sa bývalí vojaci alebo policajti politicky angažujú. Problematické môže byť podľa neho to, že sa angažujú v stranách, o ktorých povahe a prospešnosti pre krajinu možno úspešne pochybovať.

Podľa Šándora človek, ktorý bol zástupcom riaditeľa úradu kontrarozviedky a ktorý vstúpi vo svojej podstate medzi kotlebovcov, ukazuje, aké má nazeranie na dianie v spoločnosti. „Vzbudzuje teda otázku, do akej miery jeho vnímanie politiky a záujmov SR v dobe, keď bol v službe, ovplyvnilo jeho výkon zástupcu riaditeľa úradu kontrarozviedky,“ zhodnotil Šándor. Dodal, že ťažko možno zabrániť niekomu, aby sa angažoval v organizáciách či stranách, ktoré nestoja mimo zákon.

Ako ďalej Šándor povedal, videl filmy z prípravy kotlebovcov a je pre neho „mimo misu“, keď chcú nahrádzať inštitúcie štátu. „Môžeme povedať, že ide o zlyhanie štátnych inštitúcií, pokiaľ im ľudia neveria a snažia sa vytvárať si vlastné inštitúcie na ochranu. To sme videli v 20. rokoch minulého storočia v Nemecku,“ poznamenal analytik.

Nepríde sa na každého

Otázkou je, koľko ľudí je v silových a bezpečnostných zložkách, ktorí majú blízko k subjektom s extrémistickými názormi. Podľa Šándora v Českej republike bol prípad, keď mal jeden vojak mal na ramene vytetované insígnie brigády SS Oskar Dirlewanger.

„Bola to banda vrahov, zlodejov a pytliakov, ktorí likvidovali rôzne partizánske hnutia a podobne. Keď si niekto ako vojak niečo také vytetuje na rameno, o niečom to vypovedá. Nevytetuje si to len tak pre nič za nič. Je otázka, koľko ľudí takto zmýšľa v armáde a v polícii,“ povedal Šándor. Podľa neho by sa mali takéto názory v silových zložkách sledovať. „Robili sa prieskumy, šetrenia. Nie som však naivný, že sa na každého príde,“ dodal analytik.

Odmieta očkovanie

Pukan tvrdil, že k jeho rozhodnutiu odísť z ministerstva obrany prispela očkovacia kampaň súčasnej vlády. Vyhlásil, že nesúhlasí s pripravovaným povinným očkovaním vojakov proti COVID-19. Sám nie je očkovaný a očkovať sa nechce. Povedal tiež, že nemôže súhlasiť so zámerom vlády „zriadiť americké vojenské základne na Slovensku“.

Poznamenal, že dohodu s Američanmi sa pokúšala vláda pretlačiť už v roku 2019, „ale na ministerstve obrany sme ju vtedy dokázali zablokovať“. Doplnil, že teraz ju ako vojak nedokáže zastaviť, preto sa rozhodol vyzliecť uniformu a svoju energiu a skúsenosť venovať hnutiu Republika.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ándor ŠándorPeter Pukan
Firmy a inštitúcie Hnutie RepublikaMO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily SRVláda SRVojenské spravodajstvo