Puškár sa stal víťazom Zimnej desiatky

Ondrej Puškár
Ondrej Puškár Foto: Behame.sk

BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) – Štyri stovky na štarte, štyri stovky v cieli. Aj krásne slnečné počasie sa pričinilo o to, že premiérovú Zimnú desiatku v Bratislave, ktorá bola pre mnohých bežcov, no zároveň aj organizátorov prípravným podujatím na jarný 7. ročník ČSOB Bratislava Marathon (30. 3. – 1. 4. 2012), dokončili úplne všetci. Vôbec nebolo dôležité, či 10,3-kilometrovú trať niekto zvládne za 33:00 min ako víťazný Ondrej Puškár alebo za 1:22:24 h ako Helena Barančíková, ktorá uzatvárala výsledkovú listinu. Kľúčové bolo, že každý urobil aspoň trochu pre svoje zdravie a strávil príjemné sobotné predpoludnie.

„Vyšlo nám skvelé počasie, ľudia boli ohľaduplní, rešpektovali naše pokyny a aj ich reakcie na preteky boli pozitívne, preto nemáme nijaký dôvod na nespokojnosť,“ zhodnotil premiérovú Zimnú desiatku riaditeľ pretekov Peter Pukalovič.

NAJRÝCHLEJŠÍ BOL PUŠKÁR

Prvým víťazom nového podujatia sa stal 26-ročný Trnavčan Ondrej Puškár, ktorý sa už na 4. kilometri odpútal od svojho najväčšieho konkurenta, úradujúceho majstra Slovenska v maratóne Imricha Magyara. V cieli mal pred ním neuveriteľný náskok 1:03 min.

„S takým presvedčivým víťazstvom som nepočítal,“ priznal Puškár, ktorý v minulosti študoval medzinárodný obchod v USA na Arkansaskej univerzite v meste Little Rock a behal za školu na rôznych univerzitných pretekoch, pričom jeho osobné rekordy (14:36,60 na 5000 m a 30:16,46 na 10 000 m) sú veľmi kvalitné. „V kútiku duše som však veril, že by som mohol Imra zdolať. Som síce v plnej príprave na aprílový ČSOB Bratislava Marathon 2012, preto teraz trénujem viac ako v minulosti. Imro zasa dáva behaniu menej, viac času venuje práci. Zimná desiatka boli veľmi pekné preteky. Vďaka Bohu, vyšlo počasie, lebo ak by malo byť také, ako vo štvrtok, keď celý deň v kuse lialo, to by bola katastrofa.“

Mimochodom, v sobotu si Puškára s Magyarom zopakovali svoj súboj zo Zimnej desiatky aj popoludní v hale Elán na atletickom šampionáte západoslovenskej oblasti. V behu na 3000 m bol znovu úspešnejší atlét AŠK Slávia

NA ČSOB BRATISLAVA MARATHON CHCE BEŽAŤ POD 2:30 h

Ondrej Puškár, ktorý už dva a pol roka pracuje v Bratislave vo firme IBM, má za sebou zatiaľ dva maratóny. V premiére na kráľovskej vytrvaleckej trati dosiahol v roku 2009 v Trnave čas 2:58:09 h (skončil 5.), o rok neskôr v Trenčianskych Tepliciach si časom 2:59:15 h vybojoval tretiu priečku.

„Na ČSOB Bratislava Marathon by som si chcel výrazne zlepšiť osobný rekord. Na začiatku prípravy v novembri som si stanovil cieľ dosiahnuť čas pod 2:30 h. V príprave sa mi zatiaľ darí, preto verím, že sa mi podarí dostať sa čo najhlbšie pod spomenutú hranicu,“ načrtol svoj cieľ pravidelný účastník podujatí organizovaných agentúrou Be Cool Sport. Napríklad vlani obsadil v polmaratóne v rámci bratislavského mestského maratónu 8. miesto a v decembri vyhral premiérovú Halovú päťku.

„Prídem aj 25. februára na druhú Zimnú desiatku,“ pripomenul Puškár, ktorý je hlavný adept na špeciálnu prémiu pre celkového víťaza tzv. Winter Tour určenú pre bežca s najlepším súčtom časov z oboch desiatok.

Na druhú Zimnú desiatku (25. 2.) sa doteraz prihlásilo už 435 bežcov, pričom 320 zaplatilo aj štartovné. „Po skúsenostiach z prvej desiatky asi mierne zvýšime maximálny počet 500 účastníkov. Aj tak by však bolo vhodné, keby ľudia neodkladali registráciu, lebo štartové čísla sa veľmi rýchlo míňajú,“ zdôraznil Peter Pukalovič.

Alexander Sejna na Zimnej desiatke

DESIATKU UKONČILA BEŽECKÁ PÁRTY

Sobotňajšia prvá Zimná desiatka sa však neskončila dobehom posledného účastníka do cieľa pri nákupnom centre Eurovea na dunajskom nábreží, ale pokračovala večer na Runners Party v hoteli Sheraton.

„Večer prišlo asi 120 ľudí. Odovzdali sme ceny pre najlepších, debatovalo sa nielen o behaní, no a o zábavu sa staral DJ Lesky, ktorý sa dopoludnia vytiahol k výbornému výkonu a skončil celkovo 69. časom 45:49 min. Myslím si, že sa nám podarilo to, čo sme si od tejto párty sľubovali: vytvorili sme si s bežcami bližšie vzťahy, dodali nám ďalšiu inšpiráciu,“ skonštatoval Jozef Pukalovič z agentúry Be Cool Sport, ktorý je aj riaditeľom ČSOB Bratislava Marathon 2012.

FAKTY Z PRVEJ ZIMNEJ DESIATKY

POČET PRIHLÁSENÝCH: 528

POČET ZAPLATENÝCH: 472 (362 MUŽOV, 110 ŽIEN)

POČET NA ŠTARTE: 400 (307 MUŽOV, 93 ŽIEN)

POČET V CIELI: 400 (307 MUŽOV, 93 ŽIEN)

POČET KRAJÍN: 11 (Kanada, Švédsko, Belgicko, Maďarsko, Dánsko, Česko, Poľsko, Macedónsko, Francúzsko, Španielsko, Slovensko)

NAJSTARŠÍ ÚČASTNÍK: Jaroslav Sládek (1950)

NAJMLADŠÍ ÚČASTNÍK: Dominika Morávková (1999)

NAJLEPŠÍ: Ondrej Puškár (AŠK Slávia Trnava) 33:00 min – Renáta Klčová (TJ Družba Piešťany) 42:19 min