Rada KDH ako prezidentského kandidáta schválila Hrušovského

KDH
Foto: SITA/Milo Fabian
BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Rada KDH v sobotu odobrila ako prezidentského kandidáta predsedu poslaneckého klubu Pavla Hrušovského.

Hlasovalo za neho 75 členov rady z 91, ktorí sa na hlasovaní zúčastnili. Pavol Hrušovský ochotu kandidovať oznámil už v júni.

Vtedy mal však podmienku, že ho musia podporiť okrem KDH, aj Most-Híd a SDKÚ-DS.

Predsedníctvo v pondelok rozhodlo, že bude kandidovať na post prezidenta aj keď ho nepodporí SDKÚ-DS.

Most-Híd vyjadril podporu Hrušovskému hneď v júni.

Počká na rozhodnutie SDKÚ-DS

Ján Figeľ
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Pavol Hrušovský sa chce uchádzať aj o dôveru SDKÚ-DS. Ako povedal na tlačovej besede po rokovaní Rady KDH, rešpektuje právo SDKÚ-DS rozhodnúť po novembrových regionálnych voľbách. „Budem trpezlivo čakať na ich rozhodnutie,“ uviedol s tým, že sa bude usilovať hľadať podporu aj u mimoparlamentných strán.

Hrušovský chce, aby sa do prezidentského úradu vrátila ľudskosť, aby zákon a ústava platila pre všetkých. „Chcem spájať ľudí. Chcem získavať podporu voličov, ktorí sympatizujú s koalíciou i opozíciou. Chcem byť prezidentom pre ľudí. Chcem do úradu viesť v prvom rade ľudskosť. Rozumieť ľuďom. Budem sa zo všetkých síl o to usilovať,“ vyhlásil s tým, že sa bude uchádzať o širokú politickú a spoločenskú podporu kandidatúry.

Rada KDH podľa predsedu hnutia Jána Figeľa jednoznačne rozhodla o podpore Hrušovského kandidatúry. „Hrušovský reprezentuje kandidáta, ktorý dokáže spájať podporu spoločenskú, politickú a občiansku. Je štátnik, ktorý bol dvakrát na čele NR SR. Po páde vlády Ivety Radičovej bol zvolený do čela parlamentu, aby pripravil pôdu pre predčasné voľby a stabilitu. Schopnosť vyjednávania prejavil viackrát,“ konštatoval Figeľ.

Přidal navrhol Čranogurského

Podľa predsedu Most-Híd Bélu Bugára na Slovensku už stačilo experimentovania. „Kandidát na prezidenta musí byť čitateľný. Hrušovský to spĺňa. My sme očakávali, že kandidát nebude mať komunistickú minulosť a bude mať pevné hodnoty, nebude mať sklony k ohýbaniu zákonov, že sa vyjadrí k celospoločenským problémom. Sme presvedčení, že Hrušovský tieto kritériá spĺňa,“ vyhlásil. Podľa Bugára Hrušovský nebude mať len papierovú podporu, ale aj fyzickú. Most-Híd teda bude získavať pre neho voličov.

Trnavský krajský predseda KDH Alojz Přidal navrhol, aby sa prezidentským kandidátom hnutia stal Ján Čarnogurský. Rada nakoniec prijala uznesenie, v ktorom Čarnogurského kandidatúru berie na vedomie. Přidal hlasoval na Rade proti Hrušovskému. Avizuje, že aj vo voľbách bude voliť podľa svojho svedomia. Zdôraznil, že Čarnogurský vidí častokrát aj za roh. „KDH má teraz jedného kandidáta, volá sa Hrušovský,“ konštatoval.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján ČarnogurskýPavol Hrušovský
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie