Radičová odmieta navýšenie záchranného fondu eurozóny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska únia

JOHANNESBURG 25. januára (WEBNOVINY) –

Lídri EÚ by mali Európsky fond finančnej stability (EFSF) viac spružniť, povedala slovenská premiérka v rozhovore pre agentúru Bloomberg. Slovensko odmieta navýšenie fondu, ak investori na dlhopisovom trhu nebudú znášať straty z cenných papierov, emitovaných problémovými krajinami pred rokom 2013, konštatovala. „Ak existujú alternatívy“ EÚ musí „prinajmenšom urobiť analýzu, čo je lepšie,“ uviedla Radičová. „Existujú možnosti na použitie štandardných mechanizmov na stabilizáciu meny,“ citovala agentúra slovenskú premiérku.

Možnosť, žeby o núdzovú pomoc muselo po Grécku a Írsku požiadať aj Portugalsko, vyvolala obavy, že kapacita záchranného fondu eurozóny nebude dostatočná. Denník Financial Times Deutschland 21. januára bez uvedenia zdrojov napísal, že členské krajiny eurozóny s ratingom na najvyššom stupni chcú, aby krajiny s nižším ratingom vrátane Talianska alebo Slovenska pomohli zvýšiť kapacitu EFSF hotovostným vkladom. „Je mi to ľúto, ale vôbec to nie je možné. Musíme robiť rozsiahle škrty vo verejných výdavkoch a ďalšie platby by zvýšili náš deficit,“ povedala Radičová pre Bloomberg. Predsedníčka slovenskej vlády sa zároveň vyslovila za to, aby sa znížili úroky, ktoré sa účtujú krajinám požičiavajúcim si z EFSF. Pre Írsko sú stanovené úroky na priemernej úrovni 5,8 %. Takéto podmienky „sú pre krajiny drahé,“ uviedla.

MMF odporúča posilnenie záchranného fondu eurozóny

Medzinárodný menový fond (MMF) vyzýva Európsku úniu na posilnenie záchranného mechanizmu eurozóny (EFSF) a sprísnenie stresových testov európskych bánk. „Napriek pokroku a náprave vo veľkej časti finančného sektora riziká pre globálnu finančnú stabilitu naďalej pretrvávajú,“ konštatuje fond v správe, ktorú zverejnil v utorok. „Problémy Grécka a teraz Írska vedú k novým otázkam o udržateľnosti verejných dlhov a zdraví bankového sektora v širšej skupine krajín eurozóny, prípadne aj mimo nej,“ uvádza sa ďalej v správe. Európa diskutuje o spôsoboch posilnenia EFSF, aby bolo vidieť, že má dostatok munície na podporu krajín, ktoré majú problémy pri získavaní financií. Európsky fond finančnej stability má k dispozícii 440 mld. eur, ale odhaduje sa, že v skutočnosti by mohol poskytnúť pomoc iba do výšky 225 mld. eur, aby sa zachoval jeho rating na stupni AAA.

Európskej centrálnej banke (ECB) MMF odporúča, aby naďalej poskytoval likviditu bankám, ktoré ju potrebujú. ECB má podľa fondu tiež pokračovať v programe skupovania dlhopisov. Schopnosť európskych bánk odolávať krízam majú podľa fondu preveriť ďalšie „prísne a dôveryhodné“ stresové testy. Ak ich výsledkom bude požiadavka na zvýšenie kapitálu bánk, mala by byť podľa MMF spojená s pevným časovým plánom. Fond ďalej odporúča zatvorenie tých bánk, ktoré nepreukážu svoju rentabilitu.

Stabilizácia eurozóny je najlepšou alternatívou pre Nemecko

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble znovu zopakoval, že eurozóna pripravuje komplexný plán na podporu spoločnej európskej meny a dodal, že stabilizácia eurozóny je najlepšou alternatívou pre Nemecko. Zároveň však vyhlásil, že aj iné krajiny eurozóny musia zohrať svoju úlohu. „Európska solidarita nie je iba záväzok krajín s najvyšším ratingom,“ povedal Schäuble.

Podľa neho musia Grécko a Írsko uskutočniť potrebné kroky. Schäuble sa na rozdiel od niektorých nemeckých politikov nesnaží zhodiť vinu na špekulantov, že prehĺbili krízu v eurozóne, a namiesto toho vyzýva členské štáty, aby podnikli opatrenia potrebné na prekonanie krízy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováWolfgang Schäuble
Firmy a inštitúcie MMF Medzinárodný menový fond