RADIČOVÁ: Zohľadnenie 2. piliera je úspech

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Predsedníčka vlády Iveta Radičová Foto: SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Dohoda ministrov financií krajín Európskej únie (EÚ) na tom, že pri uplatňovaní Paktu stability a rastu sa bude brať do úvahy vplyv zavedenia druhého piliera na vývoj verejných financií členských krajín je podľa premiérky Ivety Radičovej úspech, ku ktorému prispeli aj aktivity členov slovenskej vlády. Ako ďalej uvádza premiérka v zverejnenom vyhlásení, dohoda ministrov financií o zmenách rozpočtových pravidiel a ich vynucovania v únii je výsledok kompromisu medzi všetkými členskými krajinami, s ktorým súhlasilo aj Slovensko.

So zohľadnením nákladov na druhý dôchodkový pilier pri uplatňovaní paktu stability je spokojný aj minister financií Ivan Mikloš. „Nezohľadňovanie nákladov na druhý pilier môže pôsobiť demotivačne a odrádzať štáty od zavádzania užitočných zmien, ktoré zmierňujú tlak na verejné rozpočty v budúcnosti,“ uvádza Mikloš s tým, že mechanizmus zohľadňovania nákladov spojených s reformami penzijných systémov sa ešte spresní.

Vďaka odsúhlaseným zmenám získa podľa Radičovej EÚ silnejšie nástroje na zabezpečenie rozpočtovej disciplíny. „Na druhej strane, Slovensko patrilo k štátom podporujúcim prísnejšie sankčné mechanizmy, ktoré by sa dali v prípade nadmerných deficitov verejných financií uplatňovať okamžite a automaticky. Dohodu preto považuje predsedníčka vlády SR Iveta Radičová za krok vpred, hoci nie dostatočný,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnil Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Iveta Radičová je naďalej presvedčená, že kľúč k ozdraveniu hospodárenia štátu je v domácej politike. „Nepotrebujeme čakať na zásah zvonku, aby sme sa doma správali zodpovedne,“ konštatuje Radičová.

S výsledným kompromisom ohľadom trestania krajín, ktorých rozpočtové deficity a dlhové bremeno prekračujú povolené úrovne, je menej spokojný aj Ivan Mikloš. „Dospeli sme ku kompromisu, ktorý posúva veci dopredu, ale nedostatočne znižuje riziko opakovania morálneho hazardu,“ konštatuje Mikloš. Teraz podľa neho bude predovšetkým na jednotlivých členských štátoch únie, aby si strážili vlastnú rozpočtovú disciplínu a nehromadili neúmerné dlhy.

Ministri financií Európskej únie sa v úvode týždňa dohodli na tom, ako sprísniť rozpočtové pravidlá s cieľom predísť fiškálnym krízam členských štátov, pričom uviedli, že krajiny, ktoré pravidlá porušia, budú čeliť sankciám už do šiestich mesiacov po upozornení. V pondelok dohodnutá reforma pravidiel, ktoré podporujú euro, je založená na návrhu lídrov Nemecka a Francúzska, Angely Merkelovej a Nicolasa Sarkozyho, a jej účelom je zabrániť zopakovaniu takých problémov, aké v tomto roku vypukli v Grécku a ohrozili budúcnosť spoločnej meny.

Ministri sa okrem iného dohodli, že krajiny eurozóny, ktoré nesmerujú k vyrovnanému rozpočtu alebo majú rozpočet s deficitom vyšším ako 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) alebo štátny dlh vyšší ako 60 % HDP, budú postihované už do šiestich mesiacoch po upozornení Európskou komisiou. Podľa terajších pravidiel disciplinárny proces môže trvať roky, pričom po takom dlhom období sankcia pre krajinu vo finančných problémoch môže jej situáciu zhoršiť.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan MiklošIveta Radičová