Rádioaktívna voda z Fukušimy sa dostala do mora

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonci sa učia žiť s radiáciou
Jadrová elektráreň Fukušima po výbuchoch reaktora. Obrovská vlna tsunami, ktorá 11. marca 2011 vážne poškodila japonskú jadrovú elektráreň Fukušima, merala najmenej 14 metrov. Vlna poškodila chladiaci systém reaktorov elektrárne Fukušima 1, ktoré sa začali prehrievať. Po viacerých výbuchoch vodíka a poškodení ochranných plášťov reaktorov začali do ovzdušia unikať nebezpečné rádioaktívne látky. Po výbuchoch reaktora sa rádioaktivita dostala do ovzdušia a kontaminovala zdroje štyroch japonských prefektúr. Mnoho krajín zastavilo dovoz potravín zo Foto: SITA/AP

TOKIO 22. júla (WEBNOVINY) – Prevádzkovateľ jadrovej elektrárne v japonskej Fukušime, ktorú v roku 2011 poškodili podmorské otrasy a vlny tsunami, prvýkrát priznal, že voda kontaminovaná rádioaktivitou pravdepodobne zo zariadenia uniká do mora.

Na možný problém už dávnejšie upozorňovali experti, Tokijská elektrárenská spoločnosť (TEPCO), ktorej elektráreň patrí, však doteraz popierala, že by sa rádioaktívne látky dostali priamo do mora. Vyhlasovala to napriek tomu, že v blízkosti zariadenia ležiaceho na severovýchodnom pobreží ostrova Honšu namerali zvýšené hodnoty rádioaktivity v podzemnej i morskej vode.

Japonský úrad jadrového dozoru pred dvoma týždňami vyjadril podozrenie, že došlo k úniku, pričom nariadil spoločnosti TEPCO, aby problém preskúmala.

Japonsko si v marci pripomenulo druhé výročie jednej z najhorších katastrof v dejinách ľudstva, ktorú spôsobilo silné podmorské zemetrasenie a následné vlny tsunami. Únik radiácie z elektrárne Fukušima I, ktorá sa nachádza v rovnomennej prefektúre, si vyžiadal evakuáciu desaťtisícov ľudí. Predpokladá sa, že úplné odstránenie následkov potrvá niekoľko desaťročí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať