Rádioaktívny jód pri Fukušime tisíckrát prekračuje normu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonsko
Záber z nedeľňajšej demonštrácie proti jadrovej politike v Tokiu. Foto: Ilustračné foto SITA/AP

OSAKA/SENDAI 28. marca (WEBNOVINY) – Množstvo rádioaktívneho jódu v mori pri japonskej jadrovej elektrárni Fukušima 1 je 1150-krát väčšie, ako povoľujú tamojšie predpisy. Podľa informácií, ktoré v pondelok zverejnil japonský úrad jadrového dozoru, prevádzkovatelia túto hodnotu namerali vo vzorke vody odobratej 30 metrov od reaktorov 5 a 6. Tie boli v čase nedávneho zemetrasenia a tsunami mimo prevádzky. Spoločnosť Tokyo Electric Power Company, ktorej poškodená elektráreň patrí, predtým oznámila, že chladenie oboch reaktorov ako aj priľahlého úložiska vyhoreného paliva sa podarilo obnoviť.

Médiá v nedeľu informovali až o 1850-násobnom prekročení povoleného množstva rádioaktívneho jódu vo vzdialenosti niekoľko sto metrov od pobrežia, japonskí predstavitelia však vylúčili, že by to predstavovalo bezprostrednú hrozbu pre podmorský život alebo rybolov.

TEPCO neskôr informovala, že v pôde pri poškodenej atómovej elektrárni objavili rádioaktívne plutónium, čo spôsobuje značné environmentálne obavy. Množstvo plutónia však podľa nej zatiaľ nepredstavuje riziko pre ľudské zdravie. Viceprezident spoločnosti Sakae Muto povedal, že plutónium potvrdili vo vzorkách, ktoré zobrali pred týždňom.

Severovýchodné pobrežie japonského ostrova Honšu v pondelok zasiahlo ďalšie silné zemetrasenie s magnitúdou 6,1, ktoré vyvolalo obavy zo vzniku vlny tsunami. Japonský meteorologický úrad varoval, že pobrežné oblasti prefektúry Mijagi môže zasiahnuť približne polmetrová vlna, príslušnú výstrahu však neskôr odvolali.

Pozor na dážď, varujú úrady Japoncov

Japonsko
Foto: SITA/AP

Japonské ministerstvo zdravotníctva v pondelok varovalo čističky vôd, aby prijali potrebné opatrenia v súvislosti s predpovedaným dažďom. Zásobníky vody majú prikryť nepremokavou pokrývkou a okrem toho majú zabrániť vniknutiu dažďovej vody cez rieky. Dážď, ktorý očakávajú v najbližších dňoch, by totiž mohol byť rádioaktívny.

Keďže po dažďoch v Tokiu stúpla rádioaktivita, ministerstvo požiadalo spoločnosti prevádzkujúce čističky vôd v celej krajine, aby prijali potrebné opatrenia,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva. Vláda však pred bezpečnostným rizikom uprednostnila prísun pitnej vody obyvateľom. Ako sa totiž v správe ďalej uvádza, „tieto opatrenia treba prijať len do tej miery, aby neohrozili plynulý prísun pitnej vody“. Podľa posledných predpovedí meteorológov by malo v utorok večer miestneho času začať pršať alebo snežiť v prefektúre Fukušima, v ktorej sa nachádza jadrová elektráreň poškodená po nedávnom zemetrasení, ako aj v susednej prefektúre Ibaraki.

OBRAZOM: Japonsko dva týždne po katastrofe

Japonsko dva týždne po katastrofe
Foto: SITA/AP
Japonsko dva týždne po katastrofe
Foto: SITA/AP
Japonsko dva týždne po katastrofe
Foto: SITA/AP
Japonsko dva týždne po katastrofe
Foto: SITA/AP
Japonsko dva týždne po katastrofe
Foto: SITA/AP

Vláda kritizuje prevádzkovateľa Fukušimy

Japonská elektrárenská spoločnosť TEPCO, ktorá prevádzkuje poškodenú jadrovú elektráreň Fukušima, sa dopustila vážnej chyby, keď verejnosť mylne informovala o vysokých hodnotách radiácie nameranej v okolí elektrárne. V pondelok to vyhlásil hovorca japonskej vlády Jukio Edano. „Keďže monitorovanie úrovne rádioaktivity je jednou z najdôležitejších podmienok na zaistenie bezpečnosti, takáto chyba je absolútne neakceptovateľná,“ vyhlásil hovorca.

Spoločnosť TEPCO cez víkend najprv oznámila, že rádioaktivita vody unikajúcej z poškodeného druhého reaktora v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima až desaťmiliónkrát prevyšuje normálnu úroveň. Vo vode okolo reaktora číslo 2 mala rádioaktivita dosahovať 1000 milisievertov, čo je štyrikrát viac než je bezpečnostný limit stanovený vládou. Neskôr spoločnosť toto meranie označila za chybné. Japonské médiá zmieňujú aj fakt, že šéf TEPCO Masataka Šimizu je od 16. marca práceneschopný a do práce sa vrátil až v pondelok.

Čo sa deje v Japonsku:

* Japonsko stále zápasí s následkami ničivého zemetrasenia a vĺn tsunami, ktoré 11. marca zasiahli severovýchodné pobrežie ostrova Honšu. Tlačová agentúra Reuters v pondelok priniesla aktuálny prehľad situácie, v ktorom sa sústreďuje najmä na problém šírenia radiácie z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima I.

* Oficiálny počet obetí zemetrasenia presiahol 10- tisíc. Viac než 14 000 osôb je nezvestných. Polícia však nevylučuje, že iba na území prefektúry Mijagi počet mŕtvych presiahne 14-tisícovú hranicu.

* Japonskí technici začali v sobotu na chladenie poškodených reaktorov jadrovej elektrárne Fukušima používať sladkú, a nie morskú vodu ako doteraz.

* Traja robotníci, ktorí pracovali na reaktore číslo 3 v jadrovej elektrárni Fukušima boli silno ožiarení radiáciou z reaktora. Dvaja museli byť hospitalizovaní v nemocnici.

* Krajiny celého sveta obmedzujú dovoz potravín z oblasti, ktoré zasiahla radiácia po výbuchoch v jadrovej elektrárni Fukušima. Spojené štáty a Hongkong obmedzili dovoz japonských potravín, Francúzsko požaduje, aby sa Európska únia zachovala podobne. Austrália pozastavila dovoz morských rias a ďalších morských plodov, zeleniny a mlieka z oblasti Fukušimy. Podobne sa zachovali aj Singapúr, Rusko, Čína, Kanada a Južná Kórea. Filipíny stopli dovoz japonskej čokolády.

* Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že kontaminácia potravín rádioaktivitou je vážnejším problémom ako sa predpokladalo a netýka sa len bezprostredného okolia elektrárne. Kontaminácia potravín vyvezených do zahraničia sa však podľa nej zatiaľ nepotvrdila.

* Japonsko zastavilo vývoz špenátu zo štyroch prefektúr v okolí elektrárne Fukušima I ako aj vývoz mlieka zo samotnej prefektúry Fukušima. Japonská vláda však ubezpečuje, že potraviny pochádzajúce z oblastí mimo zóny ohrozenia sú bezpečné.

* Testy na prítomnosť rádioaktivity v špenáte a mlieku pochádzajúcich z okolia elektrárne potvrdili hodnoty presahujúce hranice stanovené japonskými normami. Mierne rádioaktívne sú aj vzorky z vodovodnej siete v Tokiu.

* Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Jukija Amano situáciu v Japonsku naďalej považuje za veľmi vážnu, vyjadril však presvedčenie, že krajina krízu „efektívne prekoná“.

* Pracovníkom poškodenej elektrárne sa podarilo obnoviť pripojenie všetkých šiestich blokov na elektrickú sieť, čo by malo umožniť spustenie systémov chladenia reaktorov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jukija Amano