Rafael Nadal na narodeniny hladko zvíťazil a dostal tortu

Rafael Nadal - Kei Nišikori
Španielsky tenista Rafael Nadal po osemfinálovom zápase Roland Garros, v ktorom hladko porazil Japonca Nišikoriho 6:4, 6:1, 6:3. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 3. júna (WEBNOVINY) – Sedemnásobný a úradujúci víťaz medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska v tenise, Španiel Rafael Nadal nasadený ako tretí, v deň svojich 27. narodenín hladko postúpil do štvrťfinále ročníka 2013.

V pondelok v zápase osemfinálového 4. kola dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži zvíťazil nad 23-ročným Japoncom Kei Nišikorim, 15. v renkingu ATP, za 122 minút 6:4, 6:1, 6:3. Priamo na kurt mu priviezli tortu a publikum zaspievalo „Happy Birthday“.

„Kei je hráč s veľkým talentom. Myslím si, že bez pochybností ide o kandidáta na Top 10. Hrá agresívne a veľmi rýchlo. Má schopnosť udierať do loptičky hneď po odskoku. Podľa ešte potrebuje predvádzať konzistentnejšie výkony. Ja som dnes zahral oveľa lepšie ako v predchádzajúcich troch zápasoch na tomto turnaji. Začal som ´cítiť´ forhend, keď sa mi naskytli príležitosti, dobre som menil smer. Mal som dôkladnejšiu dĺžku úderov a veril som si pri každom náprahu. Až sa mi zdalo, že vari ani nemôžem urobiť chybu. Po prvom týždni som predznamenal, že sa potrebujem zlepšiť. Aj sa mi to podarilo. Dnešný výkon bol mierne nad bežným,“ pochvaľoval si Nadal na tlačovej besede.

Obrazom: Rafael Nadal postúpil do štvrťfinále

Španielsky tenista Rafael Nadal počas osemfinálového zápasu Roland Garros, v ktorom porazil Japonca Keia Nišikoriha 6:4, 6:1, 6:3 za 122 minút. Foto: SITA/AP

Japonský tenista Kei Nišikori počas osemfinálového zápasu Roland Garros, v ktorom prehral s "antukovým kráľom" Rafaelom Nadalom za 122 minút hladko 4:6, 1:6, 3:6. Foto: SITA/AP

Prvý mečbal na Dvorci Philippa Chatriera premenil ľavoruký Malorčan nekompromisnou forhendovou odpoveďou na return. V bilancii zo vzájomných duelov sa posunul na 5:0. Premožiteľ Martina Kližana z 2. kola Nadal si medzi najlepšími ôsmimi zmeria sily so Stanislasom Wawrinkom. Nad Švajčiarom vedie v bilancii zo vzájomných duelov vysoko 9:0.

„Začal som dobre, opieral som sa o bekhendový kros, ale potom som odohral jeden nevydarený gem a odvtedy to súperovi išlo. V druhom sete som bol príliš pasívny a defenzívny a on sa viac dostával k forhendom, rozbehával ma, častejšie si vstupoval do dvorca. Vo veternom počasí som mal ešte výraznejšie problémy s vysokými odskokmi jeho úderov a urobil som viac ľahkých chýb, než som si mohol dovoliť,“ povedal Nišikori, ktorý zahral 14 „winnerov“ a 39-krát sa pomýlil. Nadal dosiahol hodnoty 20:25 a zužitkoval 5 z 8 brejkbalov, sám eliminoval všetky štyri hrozby straty podania, ktorým čelil.

Niekdajšej jednotke hodnotenia Nadalovi po siedmich mesiacoch maródky od Wimbledonu 2012 patrí v dlhodobom systéme 4. stupienok. Španiel je však líder tohtoročného bodovania Emirates ATP Race to London 2013, hoci do diania vstúpil až koncom februára po problémoch s kolenom a viróze. Hrdina 56 turnajov (z toho 41 antukových) dobyl parížsky Pohár mušketierov v rokoch 2005 – 2008 a 2010 – 2012.

Prípadný Nadalov zisk 8. titulu na jednom podujatí veľkej štvorky by znamenal absolútny rekord. Španiel je jeden zo siedmich hráčov, ktorí majú 7 trofejí z identického takto významného turnaja. „Rafa“ má na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska zápasovú štatistiku 56:1. Jedinú prehru inkasoval v osemfinále edície 2009 od Švéda Robina Söderlinga. Momentálne ťahá šnúru 19 zápasových úspechov. Triumfoval na prípravných podujatiach v Barcelone, Madride a Ríme. Na úrovni Majors hrá po takmer roku. Nútene vynechal US Open, Australian Open, ale aj olympijské hry, šampionát ATP World Tour Finals či finále Davisovho pohára.

Prvú štvrťfinálovú dvojicu v hornej polovici žrebu už predtým v pondelok utvorili srbský líder svetového rebríčka Novak Djokovič a nemecký veterán Tommy Haas.