Rakúšania si v nedeľu volia prezidenta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Heinz Fischer
Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 22. apríla (WEBNOVINY) – V nedeľu sa v Rakúsku uskutočnia prezidentské voľby, v ktorých si Rakúšania vyberú z troch kandidátov. Najväčšie šance má terajší ľavicový prezident Heinz Fischer, po ňom ultrapravicová Barbara Rosenkranzová a najmenšie šance má Rudolf Gehring z Kresťanskej strany Rakúska.

HEINZ FISCHER (71)

Spolkovým prezidentom Rakúska je od roku 2004, keď vo voľbách porazil Benitu Ferrerovú-Waldnerovú z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). Študoval právo na univerzite vo Viedni, v roku 1961 získal doktorát. Už v mladom veku bol aktívny v Sociálnodemokratickej strane Rakúska (SPÖ). V rokoch 1971-2004 bol poslancom parlamentu, v rokoch 1990-2002 jeho predsedom. Od roku 1983 do roku 1987 bol ministrom pre vedu v koaličnej vláde Freda Sinowaza. V rokoch 1992-2004 bol aj viceprezidentom Európskej socialistickej strany. Po zvolení za rakúskeho prezidenta v roku 2004 sa vzdal členstva v SPÖ.

Bývalý profesor politických vied na univerzite v Innsbrucku je známy ako „pokojný muž s hustým obočím“. Je ženatý a má dve deti.

BARBARA ROSENKRANZOVÁ (51)

Členka Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) sa stala známa najmä svojimi výrokmi k rakúskemu zákonu zakazujúcemu propagáciu nacistickej ideológie a popieranie holokaustu. Opakovane odmietla bagatelizovanie nacistických zločinov, no spochybnila spomínaný zákon na základe práva na slobodu vyjadrovania.

Rosenkranzová študovala históriu na univerzite vo Viedni, poslankyňou dolnorakúskeho parlamentu bola v rokoch 1993-2002. Následne ju zvolili za poslankyňu národného parlamentu, kde ako jediná z poslancov hlasovala v roku 2005 proti reformnej zmluve EÚ.

Rozenkranzová je rázna antifeministka vyznávajúca konzervatívne hodnoty rodiny. Je vydatá a má 10 detí. Manžel Rosenkranzovej Jakob bol v roku 1980 aktívnym členom neonacistickej strany NDP, ktorú neskôr zakázali.

RUDOLF GEHRING (61)

Člen Kresťanskej strany Rakúska (CPÖ) bojuje za zrušenie interrupcií a uznanie kresťanských hodnôt. Sám seba označuje za „hovorcu nenarodených detí“. V CPÖ je činný od roku 2008. Pre kandidatúru na spolkového prezidenta sa v roku 2010 vzdal vedúcej pozície v strane. Gehring študoval právo na univerzite vo Viedni, štúdium ukončil doktorátom. Pracoval v miestnej a regionálnej politike. Je ženatý a má štyri dcéry.

Ako spolkový prezident chce bojovať najmä proti korupcii, okrem iného odmieta vstup Turecka do EÚ, budovanie minaretov v Rakúsku a partnerské zmluvy homosexuálov.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barbara RosenkranzováHeinz Fischer