Rakúšanov škandály neodradili, zvolili si vládnu koalíciu

Rakúsko
Rakúšania si volili parlamnet. Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 29. septembra (WEBNOVINY) – V Rakúsku bude aj po nedeľňajších voľbách s najväčšou pravdepodobnosťou naďalej vládnuť veľká koalícia pozostávajúca zo sociálnych demokratov a konzervatívcov.

Víťazom volieb je podľa predbežných oficiálnych výsledkov Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) pod vedením kancelára Wernera Faymanna. Tá získala 27,1 percenta hlasov, čo je o vyše dve percentá menej než v roku 2008.

Koaličná Rakúska ľudová strana (ÖVP) skončila na druhej priečke so ziskom 23,8 percenta. V roku 2008 dostali konzervatívci 26 percent.

Dvojica tradičných vládnych strán v 183-člennej Národnej rade obsadí 99 kresiel a napriek vstupu dvoch nových strán si tak v komore udrží väčšinu.

Ako tretia sa umiestnila krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorú volilo 21,4 percenta občanov. Nacionalisti získali až o štyri percentá viac než počas predchádzajúcich volieb a v parlamente budú mať 42 poslancov.

Štvorpercentnú hranicu zvoliteľnosti prekročili aj Zelení, euroskeptická strana Team Stronach a liberálna frakcia NEOS – Nové Rakúsko.

Sociálni demokrati a konzervatívci od roku 2008 tvoria takzvanú veľkú vládnu koalíciu, ich nezhody a korupčné škandály však odradili mnohých voličov napriek tomu, že životná úroveň v krajine zostáva bez ohľadu na finančnú krízu jednou z najvyšších v Európe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom