Rakúske gastro prevádzky sa pripravujú na zatvorenie, od vlády žiadajú urýchlené kompenzácie tržieb

Koronavírus, reštaurácia
Rakúsko sa začína pripravovať na zatvorenie reštaurácií a ďalších gastro prevádzok. Foto: SITA/AP

Prevádzkovatelia gastro podnikov v Rakúsku vyzývajú vládu, aby im v prípade zavedenia plošnej karantény urýchlene vyplatila 75 percent tržieb vykázaných za november uplynulého roka.

V takomto prípade by odvetvie nemuselo prepúšťať, uviedol v piatok člen vedenia Rakúskej obchodnej komory Mario Pulker zodpovedný za segment gastronómie. Reštaurácie a iné gastro prevádzky sa už podľa neho pripravujú na to, že v novembri na štyri týždne zatvoria, hoci si to neželajú.

Viac o téme: Koronavírus

„V zásade nechceme zatvárať, zatvorenie ale vyzerá realistickejšie,“ uviedol Pulker pre agentúru APA.

Konkrétne odporúčanie, ako postupovať vo vzťahu k zamestnancom, zhruba 50-tisíc členských podnikov nedostalo. Situácia je veľmi nejasná, každý prevádzkar sa musí sám rozhodnúť, čo spraví a či dokáže udržať zamestnancov, povedal Pulker. Po prvej vlne plošných karanténnych opatrení ale už odvetvie nemá finančné rezervy, upozornil predstaviteľ hospodárskej komory.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Nové opatrenia v boji proti pandémii má oznámiť rakúska vláda v sobotu okolo poludnia. Podľa agentúry APA sa očakáva, že gastronomické zariadenia budú môcť v najbližších týždňoch obsluhovať zákazníkov iba prostredníctvom donáškových služieb.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom