Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA/AP
24. februára 2016 SprávySvet od SITASITA Diskusia(5)

Rakúsko a západný Balkán chcú obmedziť prílev migrantov

VIEDEŇ 24. februára (WebNoviny.sk) – Ministri vnútra a zahraničných vecí Rakúska a krajín západného Balkánu sa v stredu na konferencii vo Viedni zhodli na nevyhnutnosti okamžitého zredukovania počtu prichádzajúcich migrantov, a to pre bezpečnostné obavy, otázniky nad ich integráciou a nedostatočné prostriedky, informuje agentúra AP.

Zdroje aj prijímacie kapacity sú obmedzené

“Nie je možné vybaviť neobmedzený počet migrantov a žiadateľov o azyl,” uvádza sa v spoločnej záverečnej deklarácii ministrov z Rakúska, Albánska, Bosny, Bulharska, Čiernej Hory, Chorvátska, Kosova, Macedónska, Slovinska a Srbska.

Spoločné vyhlásenie sa odvoláva na “obmedzené zdroje a prijímacie kapacity, možné dôsledky pre medzinárodnú bezpečnosť a sociálnu súdržnosť, ako aj výzvy vzťahujúce sa na integráciu”. Uvádza tiež, že právo na azyl nezahŕňa možnosť vyberania si “preferovanej krajiny”. Dokument preto vyzýva na spoločné registračné štandardy a vstupné kritériá pre tých, ktorí majú aj reálnu možnosť získať azyl.

Ministri ďalej spoločne vyzvali všetky členské štáty EÚ, ktoré podpísali Schengenskú zmluvu, aby zamietli vstup tým, ktorí nespĺňajú podmienky vstupu, i tým, ktorí ich síce spĺňajú, ale nevyužili možnosť požiadania o azyl.

Množstvo imigrantov sa má znížiť, nie úplne zastaviť

Agentúra AP spresňuje, že citovaná deklarácia sa zameriava predovšetkým na zníženie množstva prichádzajúcich ľudí, nie ich úplné zastavenie.

“Prúd migrantov cez západný Balkán sa musí podstatne znížiť,” píše sa v 19-bodovom texte. Všetky krajiny zúčastnené na viedenskej konferencii sa v ňom zaväzujú, že odmietnu vpustiť všetkých “bez cestovných dokladov, so zabudnutými alebo falošnými dokladmi alebo migrantov nesprávne uvádzajúcich svoju štátnu príslušnosť alebo totožnosť”.

Zmienené krajiny sa o spoločnej koordinácii postupov a politík pri zvládaní migračnej krízy samostatne radili deň pred zasadnutím ministrov vnútra Európskej únie v Bruseli. Na stretnutí sa však nezúčastnilo Grécko, ktoré od Viedne nedostalo pozvánku, čo sa stretlo s kritikou Atén i Bruselu.

Odporúčané články

Z vôd Stredozemného mora zachránili stovky migrantov Vysťahovanie migrantov z tábora v Calais dočasne odložili

Témy

Diskusia

Vesna Allah oznamuje, že pre nadmernú spotrebu panny došli. Andres Bože , tolko jadrovích fyzikov...musíme postavit dalšie elektrárne.:) nerozumiem Nie sú šťastní v Gaze, Egypte, Líbyi, Maroku, Iráne, Iraku, Jemene, Afganistane, Pakistane, Sýrii, Libanone. Sú šťastní v USA, Austrálii, Kanade, Anglii, Francii, Taliansku, Nemecku, Švédsku, Nórsku, v zásade v každej krajine, ktorá nie je moslimská a nešťastní v každej... denník n Medzi Nemeckom a Tureckom existuje tajná dohoda o prevoze migrantov na územie Európskej únie. Uviedol to dnes 11.2.2016 maďarský premiér Viktor Orbán, podľa ktorého sa už tento pakt dostal do realizačnej fázy. Podľa internetového vydania denníka Magyar Idök vyjadrenie odznelo... prasa Čo to majú v tých hlavách tieto mohamedánske prasatá, keď veria tomu, že ich tam na druhom brehu čaká 72 panien ??....asi tam majú len prasacie sračky...Každému takémuto mohamedánovi, čo zabíja nevinných ľudí, alebo že sa odpáli by som doprial...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Autolike.sk

DRAN.sk

Podnikam.sk

najAPPKY.sk

Mňamky-recepty

Byvanie je hra

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...