Rakúsko podporuje kolektívnu žalobu proti Volkswagenu

Volkswagen, logo
Foto: ilustračné, SITA/AP

VIEDEŇ 21. augusta (WebNoviny.sk) – Predstavitelia rakúskej vlády podporujú iniciatívu Európskej komisie (EK), ktorá chce spotrebiteľom poškodeným v emisnej kauze automobilky Volkswagen umožniť podanie kolektívnej žaloby na úrovni celej Európskej únie.

Stanovisko odošlú v pondelok v spoločnom liste minister dopravy Jörg Leichtfried a minister sociálnych vecí Alois Stöger zo Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ), uviedla agentúra APA. V samotnom Rakúsku škandál zasiahol 390 tis. motoristov, ktorí svoje autá odovzdali na opravu s cieľom zlepšiť kontrolu emisií, uvádza sa v liste adresovanom európskej komisárke pre ochranu spotrebiteľov Věre Jourovej.

Na základe minulých skúseností je evidentné, že kolektívne žaloby majú preventívny účinok a slúžia ako garancia, že správanie poškodzujúce spotrebiteľov sa koncernom nevypláca, tvrdia ministri v liste, ktorý zverejnil nedeľník Kurier am Sonntag. Predstavitelia vlády zopakovali skoršie stanovisko, podľa ktorého Rakúsko potrebuje právny rámec pre možnosť skupinových žalôb. Návrh príslušného zákona sa už chystá predložiť šéf frakcie Zelených v rakúskom parlamente Albert Steinhauser, ktorý sa spolieha na podporu zo strany SPÖ. Zákonodarcovia by sa mali iniciatívou zaoberať už na septembrovej schôdzi, uviedla agentúra APA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Volkswagen