Rakúsko schválilo rozšírený euroval, zostávajú tri štáty

Peniaze, mena
Foto: Ilustračné foto : SITA/AP

VIEDEŇ 30. septembra (WEBNOVINY) – Rakúsky parlament schválil v piatok posilnenie záchranného mechanizmu eurozóny. Rakúsko sa tak stalo 14. zo sedemnástich štátov eurozóny, ktoré euroval podporili. Európska komisia verí, že navýšenie a nové kompetencie EFSF ratifikujú do polovice októbra všetky členské štáty eurozóny. O navýšení eurovalu budú ešte rozhodovať Holandsko, Malta a Slovensko.

Návrh prešiel vďaka podpore rakúskej vládnej koalície a tiež opozičnej strany Zelených. Schváleniu predchádzala búrlivá debata, ktorú prerušovali požiadavky pravicových strán na vyhlásenie referenda o tejto otázke. Na mimoriadnom zasadnutí hlasovalo 117 poslancov za takmer dvojnásobné navýšenie rakúskych garancií v Európskom finančnom stabilizačnom fonde (EFSF) z 12,2 na 21,6 miliárd eur, proti bolo 53 poslancov.

Lídri eurozóny sa na júlovom summite dohodli na tom, že EFSF za určitých podmienok poskytnú dodatočné právomoci vrátane prípadného podieľania sa na rekapitalizácii bánk, ďalej možnosť nakupovať vládne dlhopisy a poskytovať preventívne úverové linky členským krajinám eurozóny.

Po tom, ako zmeny v eurovale schvália všetky členské krajiny eurozóny, EFSF v prípade nutnosti nahradí Európsku centrálnu banku (ECB) pri nákupoch vládnych dlhopisov problémových krajín menovej únie. Fond to však bude môcť robiť iba v prípade, ak na to dostane zelenú od ECB, keď by banka vyhlásila mimoriadnu situáciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom