Rebríčku používateľov nelegálneho softvéru dominuje Čína

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nelegalny softver
Foto: Microsoft

BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Podľa štúdie, zverejnenej v rámci akcie Play Fair Day softvérové pirátstvo vytvára ročné konkurenčné nevýhody výrobcom vo výške takmer 3 miliárd dolárov, naprieč regiónom Latinskej Ameriky, strednej a východnej Európy, Ázie a Tichomoria.

Konkurenčná nevýhoda čínskych firiem používajúcich legálny licencovaný softvér sa dá vyčísliť sumou viac ako 837 miliónov dolárov. Tú ich neféroví konkurenti môžu využiť napríklad na to, aby postavili 66 väčších tovární
Nelegalny softver
Foto: Microsoft

alebo zamestnali 217-tisíc ďalších pracovníkov. V Brazílii predstavujú konkurenčné náklady vynaložené na kúpu legálneho softvéru sumu 186 miliónov dolárov. V Rusku je o niečo nižšia – 115 miliónov dolárov, naopak India s 505 miliónmi dolárov a Čína s už spomínanými 837 miliónmi dolárov dominujú rebríčku.

Za päť rokov, toľko je priemerný životný cyklus softvéru, spoločnosti v skúmaných krajinách vynaložia viac ako 8,2 miliardy dolárov na zakúpenie licencovaného softvéru oproti svojim „pirátskym“ konkurentom.

Slovensku sa za posledných 15 rokov podarilo znížiť mieru pirátstva celkovo o 23 percentuálnych bodov. Napriek tomu sa u nás podľa posledného štatistického merania používa až 42 % softvéru nelegálne, pričom priemerná miera pirátstva v Európskej únii predstavuje 35 %.

Podľa vyjadrenia Davida Finna, koordinátora globálneho boja proti pirátstvu a falšovaniu v spoločnosti Microsoft, sa tento problém sa netýka len rozvíjajúcich sa trhov. Napríklad v USA bolo začiatkom novembra vyzvaných 39 generálnych prokurátorov k dôslednejšiemu boju proti firmám využívajúcim kradnutý softvér na získanie neoprávnených obchodných výhod a predávajúcich svoje výrobky v Spojených štátoch. Tento trend postupne prichádza aj do ďalších oblastí, vrátane rozvíjajúcich sa trhov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Microsoft