REDECHOVÁ: Pôžičkový fond pre učiteľov má problém

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Redechová
Predsedníčka Rady Pôžičkového fondu pre začínajúcich pedagógov Veronika Redechová Foto: SITA

Vedenie predpokladá, že bez štátnej pomoci bude mať fond v roku 2015 alebo 2016 na účte tak málo peňazí, že nebudeme môcť uspokojiť ani jedného nového žiadateľa. Koľko klientov je aktuálne vo Fonde pre začínajúcich pedagógov?

Redechová: V súčasnosti je to 2336 klientov. Najčastejšie žiadajú o maximálnu možnú sumu 8298,48 eura. Pôžička je určená pre začínajúcich pedagógov, teda pedagógov do troch rokov po absolvovaní vysokej školy pedagogického smeru.

Máte učiteľov, ktorí už stihli splatiť svoj záväzok?

Zburín: Pôžičku zatiaľ splatilo 81 klientov. Ale vždy to bolo z dôvodu, že odišli pracovať mimo rezort školstva. Pri podpisovaní zmluvy sa klient zaväzuje, že odpracuje v rezorte päť rokov v súlade so zákonom. Ak túto podmienku nedodrží, je povinný vrátiť pôžičku do šiestich mesiacov od danej skutočnosti. Ale ak si napríklad prepustený učiteľ nájde prácu opäť v školstve, pôžička mu ďalej plynie normálnym systémom.

Fond má za sebou formálne osem rokov existencie, pričom činný je šesť rokov. Tento rok je prvým, kedy si môžu pedagógovia odpočítať z celkovej sumy pôžičky 829,85 eura za päť rokov odpracovaných v školstve. Čo to znamená pre fond?

Redechová: Znamená to, že splátky sú o túto sumu menšie. Vzhľadom na to, že Pôžičkový fond pre začínajúcich pedagógov dostal prvú a zatiaľ poslednú dotáciu od štátu v roku 2004 (príspevok 350 miliónov slovenských korún z Fondu národného majetku, pozn. SITA), tak tieto peniaze výrazne chýbajú pre ďalších žiadateľov.

Koľkých klientov z tých 2 336 sa týka úľava 829,85 eura za päť odpracovaných rokov?

Redechová: Sú to všetci, ktorí dostali pôžičku v roku 2005. A tých je 145.

Do akej miery obmedzia možnosti fondu poskytovať pôžičky ďalším žiadateľom znížené splátky od klientov o odpočty za odpracované roky?

Redechová: Každoročne sa nám takto znižujú finančné prostriedky, ktoré môžeme rozdeľovať ďalším potenciálnym klientom.

Môžeme predpokladať, že roku 2015 alebo 2016 budeme mať na účte tak málo peňazí, že nebudeme môcť uspokojiť ani jedného žiadateľa.Veronika Redechová

Viete odhadnúť, kedy sa týmto spôsobom dostanete k nule, kedy už nebudete môcť poskytovať finančné prostriedky ďalším žiadateľom?

Redechová: Je to veľmi zložitá otázka, pretože v tejto chvíli nevieme dopredu predvídať, koľko klientov požiada o prerušenie splátok v ktoromkoľvek kalendárnom roku. Ďalej koľko žien, učiteliek, požiada o prerušenie splátok z dôvodu materskej dovolenky. Môžeme mať prípady, že sa klientovi objaví vážny zdravotný problémom, tam sa tiež snažíme vyjsť v ústrety. Rovnako však nevieme povedať, koľko ľudí neodpracuje päť rokov v školstve a bude musieť pôžičku vrátiť.

Dá sa to odhadnúť?

Redechová: V tejto chvíli môžeme len predpokladať, že v nejakom roku 2015 alebo 2016 budeme mať na účte tak málo peňazí, že nebudeme môcť uspokojiť ani jedného žiadateľa. Preto sa snažíme prostredníctvom Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport nájsť cestu, ako by sme to vlastne riešili.

Ovplyvňuje táto situácia výber žiadateľov už v súčasnosti? Alebo poskytujete prostriedky všetkým, ktorí požiadajú a splnia podmienky?

Redechová: Vzhľadom na obmedzené finančné prostriedky musíme robiť určité mantinely. Uprednostnení sú učitelia-manželia. Ďalej učitelia, ktorí učia na prvom stupni základných škôl alebo učitelia informatiky, lebo tých máme nedostatok. Prioritou sú teraz aj cudzie jazyky. Treba si uvedomiť, že cieľom tohto fondu je zastabilizovať mladých začínajúcich učiteľov.

Zburín
Foto: SITA

V akom celkovom objeme ste už poskytli pôžičky začínajúcim pedagógom, aká suma z toho sa vám doposiaľ vrátila?

Zburín: Celkový objem poskytnutých pôžičiek je 16 627 846 eur. Splátky boli 6 330 101 eur.

Aké riešenie navrhujete pre záchranu fondu pre začínajúcich pedagógov?

Redechová: Jediným riešením by bolo, keby parlament alebo vláda prijali také uznesenie, aby bol Pôžičkový fond pre začínajúcich pedagógov raz za tri alebo štyri roky vyfinancovaný. Slovom, aby v presne stanovených intervaloch dostal určitú finančnú injekciu od vlády. My zatiaľ hovoríme o sume 100 miliónov korún.

Prečo práve 100 miliónov korún, respektíve 3,32 milióna eura?

Redechová: Tento rok nám bude pri podmienke 100 žiadateľov chýbať 73 167 eur, v roku 2011 nám bude chýbať 358 147 eur. Keby sme dostali túto dotáciu v tomto aj budúcom roku, od roku 2012 by sme sa potom mohli prehupnúť do plusových čísel.

Hovoríte, že dotácia je nevyhnutná osobitne pre nasledujúce dva roky. Prečo?

Zburín: Najväčší odpočet za päť rokov v školstve bude na budúci rok, až takmer 225-tisíc eur. Problém je v tom, že zákon o pôžičkovom fonde nadobudol platnosť v roku 2002, ale dotáciu 350 miliónov korún sme dostali až v auguste 2004. Dva roky sa síce nič nerobilo, ale nárok na pôžičku mali učitelia už v roku 2002. Vzhľadom na to, že za začínajúceho pedagóga sa považuje učiteľ do troch rokov po skončení pedagogickej školy, žiadať mohli už absolventi z roku 1999. Na prvý raz sme teda museli uspokojiť žiadateľov, ktorí skončili vysokú školu v rokoch 1999 až 2004. Preto nám teraz komplikujú situáciu veľké odpočty, lebo pred piatimi rokmi bol najvyšší počet žiadateľov.

Jediným riešením by bolo, keby parlament alebo vláda prijali také uznesenie, aby bol Pôžičkový fond pre začínajúcich pedagógov raz za tri alebo štyri roky vyfinancovaný.Veronika Redechová

Koľkým ľuďom ste poskytli pôžičku v prvý rok?

Redechová: Prvý raz sme vyplácali v roku 2005, a to 1297 žiadateľom. V roku 2006 sme uspokojili 248 žiadateľov, v roku 2007 ďalších 253 žiadateľov a v roku 2008 to bolo 213 žiadateľov o pôžičku. Ďalej v roku 2009 sme v prvej várke vyriešili 37 žiadateľov, tento rok k 31. augustu v druhej várke ešte dodatočne 44 žiadateľov. K 31. decembru tohto roka by to malo byť 144 žiadateľov. Do roku 2015 rátame každoročne s vyplatením 100 klientov. Okrem pôžičiek však musíme rátať aj s finančnými prostriedkami na krytie prevádzkových nákladov.

Ako funguje mechanizmus vybavovania žiadostí?

Redechová: Uveďme si príklad, dajme tomu rok 2008. Do 10. októbra 2008, čo je mesiac, dokedy sa predkladajú žiadosti, si potenciálni klienti podajú žiadosť na Pôžičkový fond pre začínajúcich pedagógov o poskytnutie pôžičky. Tieto žiadosti sa podľa zákona riešia do 10. októbra 2009, to znamená s ročným posunom. Preto sme v roku 2009 vyriešili len 37 žiadostí, ktoré boli podané k 10. októbru 2008, pretože sme vtedy nemali viac finančných prostriedkov. Následne sme k 31. augustu 2010 ešte dodatočne riešili 44 žiadostí, ktoré boli podané v roku 2008.

Zburín: Ale ak sa stane, že si niekto podá žiadosť 11. októbra, to znamená deň po uzávierke žiadostí, na schválenie pôžičky čaká v podstate až dva roky.

Tento rok by ste mali uspokojiť 144 žiadateľov?

Redechová: K 10.októbru 2010 by sme mali riešiť 144 žiadostí, ktoré nám prišli do 10. októbra 2009. Ale budeme môcť uspokojiť len približne 88. To znamená, že 56 žiadostí bude neuspokojených a budeme ich riešiť v nasledujúcom období tak, ako nám budú nabiehať finančné prostriedky zo splátok klientov.

Ale nemusia si znova podávať žiadosť?

Zburín: Nemusia. Avšak môže sa nám stať, že už v roku 2011 nebudeme mať zo splátok zase na výplaty nových žiadateľov. Preto musí prísť tá dotácia.

Redechová: Napríklad do konca decembra tohto roka budeme potrebovať ešte 1 194 912 eur, ale zo splátok pritom dostaneme len 480-tisíc, plus máme zostatok na účte 727 695 eur. Treba ešte rátať s prevádzkovými nákladmi, ktoré sú približne 120-tisíc eur.

Prečo je taký zásadný rozdiel medzi prosperujúcim Študentským pôžičkovým fondom a Fondom pre začínajúcich pedagógov?

Zburín: Fond pre pedagógov poskytuje pôžičku na štvorpercentný úrok, klient ju začína splácať hneď, ale po piatich rokoch a po desiatich rokoch robíme odpočty. Tieto odpočty v podstate robia pôžičku bezúročnou. V študentskom fonde je trojpercentný úrok, pôžičky sa splácajú po skončení štúdia. Ale máme podstatne väčší podiel študentov ako pedagógov, takže aj vyššie príjmy zo splátok študentských pôžičiek, ktoré potom môžeme uložiť na termínovom vklade. Pri študentských pôžičkách máme pomerne veľa splátkarov, ktorí si neplnia povinnosť splatnosti k danému termínu. Tam podľa zákona narastajú sankčné úroky, spoplatnené sú aj upomienky. Tých upomienok býva spravidla každý mesiac 700 až 1000.

Redechová: Tiež treba povedať, že Študentský pôžičkový fond dostal dotáciu od štátu dvakrát.

Zburín: Áno, prvú dotáciu 500 miliónov korún sme dostali v roku 1995, v roku 2000 sme dostali ďalších 200 miliónov eur. Prvá dotácia by nám stačila len ak by si pôžičku zobrali len piataci, ale požičiavali si aj prváci, ktorí začali splácať až o päť rokov po absolvovaní. Päťdesiat percent našich klientov navyše nesplácalo pôžičku hneď po skončení školy, pretože niektorí išli na materskú dovolenku, iní na povinnú vojenskú službu.

Fond pre pedagógov poskytuje pôžičku na štvorpercentný úrok, klient ju začína splácať hneď, ale po piatich rokoch a po desiatich rokoch robíme odpočty. Tieto odpočty v podstate robia pôžičku bezúročnou.Ľubomír Zburín

Žiadal aj fond pre pedagógov o druhú dotáciu podobne ako študentský fond?

Redechová: Niekoľkokrát. Ale jediná dotácia, ktorú sme dostali, je tých 350 miliónov korún z roku 2004.

Zburín: I keď uznesenie parlamentu z roku 2007 hovorí, že pôžičkový fond bude každoročne dotovaný sumou 100 miliónov korún (3,32 mil. eur, pozn. SITA), ani raz sa tak ešte nestalo.

Zhovárala sa Andrea Štefanová

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Zburín