Referendum nemá žiadnu výpovednú hodnotu, vládu nezaväzuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico paska kazimir smer
Zľava: Minister financií SR Peter Kažimír, predseda strany Robert Fico a predsedajúci snemu a podpredseda strany Pavol Paška počas pracovného snemu strany Smer-SD. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – Výsledky referenda nemajú pre nás žiadnu výpovednú hodnotu a k ničomu politicky nezaväzujú, uviedol v stanovisku pre agentúru SITA Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Agentúra SITA chcela vedieť v súvislosti s minulotýždňovým vyjadrením Roberta Fica o povinnosti vlády uľahčiť párom rovnakého pohlavia praktické stránky života, či premiér dal nejaký pokyn ministrom na prípravu príslušnej legislatívy, prípadne či sa chystá tak urobiť v stredu počas rokovania vlády.

Obrazom: Takto hlasovali Slováci v referende

„Rozhodnutia k akejkoľvek oblasti treba prijímať uvážene v širokej diskusii a nie pod tlakom mediálnych súbojov, obzvlášť v takýchto citlivých témach,“ zdôraznil v stanovisku Tlačový a informačný odbor ÚV SR.

VŠETKO O REFERENDE O OCHRANE RODINY SA DOČÍTATE

—–> TU.

Na minulotýždňovej Hodine otázok v Národnej rade SR sa poslanec Richard Vašečka (OľaNO) zaujímal o to, či Fico pôjde v sobotu na referendum a ako bude hlasovať. Fico v odpovedi okrem iného uviedol, že povinnosťou vlády je uľahčiť párom rovnakého pohlavia praktické stránky života. Podľa Fica minuloročný dodatok ústavy nemôže brániť tomu, aby inštitúcie nemohli riešiť otázky súvisiace so spolužitím osôb rovnakého pohlavia, ako je prístup k zdravotnej dokumentácii či dedičské konanie.

Licenčná rada dostala k referendu osem sťažností

Osem sťažností dostala Rada pre vysielanie a retransmisiu do dnešného dňa v súvislosti s referendom. Polovica zo sťažností sa týkala vysielania verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Na prešetrenie sťažností má rada 90 dní od ich zaevidovania a je možné, že v najbližších dňoch dostane aj ďalšie podnety, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) Lucia Jelčová.

Dve zo sťažností na vysielanie RTVS sa týkali vysielania televízie a dve rozhlasu. Konkrétne prvý podnet dostala RVR na Správy RTVS vysielané na Jednotke ešte 13. decembra 2014. Sťažovateľ v ňom namietal odvysielanie príspevku o výsledkoch rokovania Rady KDH, v ktorom údajne odznela priama výzva na účasť na referende.

Druhý z podnetov smerovaný na verejnoprávnu televíziu sa týka programu 100 názorov (RTVS, Dvojka) zo 17. a 18. januára, ktorý bol podľa autora sťažnosti ladený proti referendu, odznel v ňom názor sociálnej antropologičky na rôznorodosť rodín.

Dva podnety dostala licenčná rada na Rádiožurnál na Rádiu Slovensko. Prvý podnet sa týka vysielania poludňajšej spravodajskej relácie z 22. januára a autor podnetu mal námietky voči vyjadreniam ombudsmanky o tom, že sa neplánuje zúčastniť na referende. Druhý podnet prišiel na Rádiožurnál vysielaný 30. januára a sťažovateľ v ňom namietal nevyváženosť programu, keďže podľa neho neodzneli názory ľudí podporujúcich referendum.

Zvyšné štyri podnety, ktoré dostala licenčná rada na referendum, sa týkali vysielania Fun rádia a televízií LUX, TA3 a Severka. Autor podnetu na vysielanie Fun rádia sa konkrétne sťažuje na program Popoludnie so Sajfom vysielaný 21. januára. Tvrdí, že moderátor kritizoval a zosmiešňoval kresťanov a zastával sa homosexuálov. RVR dostala aj podnet na spoty Aliancie za rodinu, ktorá iniciovala petíciou referendum.

Konkrétne na ich uvedenie vo vysielaní televízie LUX 2. februára. Autor sťažnosti považuje vysielané šoty za nevhodné a neetické, ktoré „nezodpovedajú slovenskej realite, preto klamú a zároveň podľa sťažovateľa zneužívajú dieťa a vyvolávajú nenávisť“, informovala hovorkyňa licenčnej rady. Rada preverí aj program Referendum 2015 vysielaný na TA3 v deň konania referenda, v sobotu 7. februára, voči ktorému RVR prišli výhrady v súvislosti s výrokmi sociologičky Silvie Porubänovej.

Tie boli podľa autora sťažnosti namierené proti občanom, ktorí sa zúčastnili na referende a na referendové otázky odpovedali „áno“. Ôsmym podnetom je podnet na spoty a tlačovú besedu Aliancie za rodinu odvysielanú regionálnou TV Severka 2. a 6. februára. Autorovi sťažnosti prekáža, že televízia nevysielala aj spoty a tlačovú besedu protistrany, čím bolo podľa sťažovateľa vysielanie názorovo nevyvážené.

Zákon o referende má v porovnaní s rôznymi typmi volieb len niekoľko obmedzení v informovaní verejnosti, vôbec však nehovorí o informačnej kampani v médiách. RVR vydala po medializovaných protichodných vyjadreniach k vysielaniu spotov iniciátorov referenda ešte pred konaním referenda vyjadrenie, v ktorom upozorňuje, že zákon o spôsobe vykonania referenda termín informačná kampaň nepozná.

„Na rozdiel od parlamentných či komunálnych volieb pre vysielanie v čase kampane a samotného konania referenda neexistuje špeciálna legislatívna úprava. Čiastočná, ktorá upravovala vysielanie verejnoprávnych médií, bola zo zákona vyňatá v roku 2007, preto nie je možné aktuálny stav porovnávať s vysielaním v období konania predošlých referend,“ upozorňuje RVR v stanovisku zverejnenom na jej webstránke.

Podľa ministerstva vnútra sú pravidlá v tejto oblasti jasné. „V zákone o vysielaní a retransmisii sa ustanovuje, že vysielanie politickej reklamy a reklamy propagujúcej náboženstvo alebo ateizmus sa zakazuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Vzhľadom na skutočnosť, že osobitný zákon, ktorým je v tomto prípade zákon o spôsobe vykonania referenda, neustanovuje možnosti vysielania politickej reklamy, pravidlo v tejto oblasti je určené podľa nášho názoru nespochybniteľne,“ informovali dnes SITA z ministerstva vnútra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Vašečka