Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Novovymenovaní rektori VŠ, zľava: Stanislav Kmeť (Technická univerzita v Košiciach), Peter Kónya (Prešovská univerzita v Prešove), Pavol Sovák (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach) a Marek Šmid (Trnavská univerzita v Trnave) počas vymenovania rektorov vysokých škôl v Prezidentskom paláci. Bratislava, 14. júl 2015. Foto: SITA/Robert Tappert
12. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(9)

Rektori chcú lepšie školstvo, aj začiatok letného semestra

BRATISLAVA 12. februára (WebNoviny.sk) – Predstavitelia Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) presadzujú zvyšovanie kvality vysokého školstva a zlepšenie finančného ohodnotenia vysokoškolských pedagógov, zároveň však považujú za dôležité, aby sa na vysokých školách vytvorili všetky podmienky pre výučbu podľa schváleného harmonogramu akademického roka na letný semester, ktorý sa začne už v pondelok 15. februára.

V tento deň však plánuje vstúpiť do ostrého neobmedzeného štrajku práve Iniciatíva vysokoškolských učiteľov (IVU), ak vláda nepristúpi na požiadavky Iniciatívy slovenských učiteľov. Ako agentúru SITA informovala generálna tajomníčka Slovenskej rektorskej konferencie Mária Čikešová, zástupcovia rektorskej konferencie niekoľko mesiacov rokovali s predstaviteľmi vlády SR a s predsedom Národnej rady (NR) SR o problémoch rozvoja a financovania vysokého školstva. Výsledkom týchto rokovaní je dofinancovanie rozpočtu verejných vysokých škôl na rok 2016, schválenie priorít rekonštrukcie ubytovacích zariadení verejných vysokých škôl a akceptácia požiadaviek vysokých škôl na riešenie korekcií čerpania eurofondov zo začiatku decembra minulého roka.

Väčšina predstaviteľov vysokých škôl, ktorých zamestnanci sú členmi štrajkového výboru Iniciatívy vysokoškolských učiteľov, konštatujú, že aktivity členov štrajkového výboru Iniciatívy vysokoškolských učiteľov sú ich osobnou iniciatívou. Podotýkame, že na všetkých slovenských vysokých školách sú plne rešpektované akademické slobody a akademické práva členov akademickej obce,” uvádza sa v stanovisku Slovenskej rektorskej konferencie. Na spoločnom stretnutí zástupcov Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, predstaviteľov orgánov reprezentácie vysokých škôl a v Deklarácii Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku preto aj Slovenská rektorská konferencia presadzuje priority rozvoja a skvalitňovania vysokého školstva. Stretnutie sa uskutočnilo v rámci prípravy východísk pre programové vyhlásenie budúcej vlády SR.

Slovenská rektorská konferencia je podľa zákona o vysokých školách jedným z troch orgánov reprezentujúcich vysoké školy v SR. Jej cieľom je koordinácia a podpora činnosti rektorov slovenských vysokých škôl v záujme utvárania vysokoškolskej politiky.

Odporúčané články

Do Spojenej školy Novohradská neprišlo 504 žiakov Obrazom: Demonštranti v Bratislave podporili štrajk učiteľov

Témy

Diskusia

ryba smrdi od hlavy Keby normálne fungoval Najvyšší kontrolný úrad, bolo by načase odhaliť podvod na najvyššom úrade - úrade prezidenta - koľko svojich kamarátov vysokoškolských profesorov vymenoval Gašparovič - za profesorov - je ich najviac na meter štvorcový v celej EU. Úroveň vysokých... Volič Profesori! Ešte aj vy chcete štrajkovať. Namiesto štrajkovania dajte tie vaše hlavy dokopy a vypracujte koncepciu štúdia pre slovenskú prax.Aj somár vie rozdávať vysokoškolské diplomy pre somárov na úrady práce. Ja mať moc,tak si vás velmi jednoducho preklepnem tak,že väčšina... ach jááj hodnoty ducha a morálky sa dajú dodržať aj bez kresťanstva, len stačí chcieť. Pozri, koľko kresťanov nemá žiadnu morálku. hmmm všetci len chcú...lepšie školstvo, lepšie zdravotníctvo, lepšie onô, lepšie houno... A čo robia pre to rektori? Snáď len napchaním peňazí sa to školstvo zmení? A kedy oni zmenia prístup ku školstvu? Veď ho berú len ako predmet, z ktorého sa... keď sa školstvo podceňuje, vždy sa to prejaví v budúcnosti...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

DRAN.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Podnikam.sk

NAJKY.sk

Autolike.sk

Mňamky-recepty

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...