Republikáni sú nebezpeční radikáli, varuje Obama

Obama
Foto: SITA, AP

LOS ANGELES 23. októbra (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama počas piatkového predvolebného mítingu v americkom štáte Kalifornia slovne zaútočil na Republikánsku stranu, ktorá podľa neho nemá morálne právo získať späť vplyv v Kongrese. Obama preto v mene svojej Demokratickej strany vyrazil na štvordňové turné, pričom v piatok prišiel podporiť demokratickú senátorku Barbaru Boxerovú. Počas stretnutia s Kalifornčanmi poukázal na radikalizmus svojich rivalov, za ktorých by podľa jeho slov v súčasnosti nemohol za prezidenta kandidovať ani jeho vzor, bývalý republikánsky prezident USA Abraham Lincoln.

„No vážne, viete si predstaviť, že by sa (Lincoln) pokúšal ísť s týmito ľuďmi?“ položil si Obama rečnícku otázku. „Táto ich agenda tváriaca sa ako konzervativizmus nie je konzervativizmom. Výsledkom toho celého totiž je radikálny posun od rekordného prebytku k rekordnému deficitu a divočina na Wall Street, ktorá takmer zničila našu ekonomiku,“ zaútočil americký prezident na republikánov, ktorí podľa neho nepohli ani prstom v záujme boja proti ekonomickej kríze. „Toto je voľba medzi minulosťou a budúcnosťou, medzi strachom a nádejou, medzi pohybom vpred a pohybom vzad. Neviem ako vy, no ja sa chcem posúvať vpred,“ uzavrel šéf Bieleho domu.

Američania si začiatkom novembra zvolia všetkých 435 zástupcov do Snemovne reprezentantov a 37 zo 100 senátorov. Podľa prieskumov by mali republikáni demokratov jasne poraziť a Obamovi tak reálne hrozí, že v polovici funkčného obdobia stratí kontrolu nad Kongresom. Budúcnosť ďalších reforiem jeho administratívy tak bude vážne ohrozená.

SITA/AFP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Abraham LincolnBarack Obama