Reštrukturalizácia dlhu Grécka je potrebná, tvrdí Radičová

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iveta Radičová
Iveta Radičová Foto: AP Photo/Matej Leskovsek

ĽUBĽANA 30. mája (WEBNOVINY) – Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová považuje reštrukturalizáciu gréckeho dlhu za potrebnú. Neexistuje taká finančná pomoc, ktorá by postačovala na vyriešenie gréckych dlhových problémov, pokiaľ nenastane reštrukturalizácia dlhu, povedala počas návštevy Slovinska Radičová.

Inšpektori EÚ, Európskej centrálnej banky (ECB) a MMF tento týždeň zverejnia správu o pokroku Grécka pri plnení úsporných opatrení. Od jej výsledku závisí uvoľnenie ďalšej 12-miliardovej tranže z úverového programu v celkovej sume 110 mld. eur. Atény sa spoliehajú na prísun peňazí, aby mohli pokryť krátkodobé finančné potreby v sume 13,4 mld. eur. Reštrukturalizáciu gréckeho dlhu odmieta ECB aj vláda v Aténach, niektorí predstavitelia členských štátov však túto možnosť pripúšťajú.

Premiérka ďalej podľa agentúry Reuters uviedla, že rozsiahle ukončenie prevádzky jadrových elektrární v Európe na základe prípadného rozhodnutia EÚ by vyvolalo obrovský tlak na rast cien plynu.

Bez reforiem pôžičky iným štátom pokračovať nemôžu

Bez reformného úsilia, bez splnenia striktných podmienok na konsolidáciu financií, bez ďalších úspor a záruk za splácanie dlhu nebude podľa premiérky Ivety Radičovej možné pokračovať v bezpodmienečnom poskytovaní pôžičiek krajinám, ako je napríklad Grécko. Radičová na slovinskej Obchodnej a priemyselnej komore v Ľubľane upozornila, že my škrtíme a zároveň požičiavame tým krajinám, kde sa nerobia reformy, tak ako by mali. Podľa nej sa ťažko vysvetľuje občanom, že majú podporiť sociálny štát s odstupným 100 tisíc eur, či dĺžku odstupného a ďalšie benefity nad rámec ekonomiky.

Členom komory Radičová povedala, že rast HDP na Slovensku je vyšší než sme očakávali a verí, že dosiahneme rast viac ako štyri percentá, čo je nad priemerom ostatných európskych krajín. „Rastie zamestnanosť. Čísla sú to skromné, ale dynamika rastu zamestnanosti je dvojnásobná ako v EÚ,“ uviedla. Zároveň zaznamenávame pokles nezamestnanosti. „Vláda robí, čo je v jej moci. Šetrí verejný rozpočet, znížila mzdy v štátnom sektore o desať percent, prijala silný protikorupčný program. Chceme zlepšiť kvalitu podnikateľského prostredia,“ dodala.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta Radičová