Rezort hospodárstva chce znížiť dotácie na slnečné kolektory

Kolektor

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Ministerstvo hospodárstva SR (MH) plánuje znížiť výšku dotácie pre domácnosti na kúpu slnečných kolektorov. Podľa návrhu rezortu hospodárstva, o ktorom by mala v stredu rokovať vláda, by sa mala podpora znížiť zo súčasných 200 eur za jeden meter štvorcový inštalovanej plochy slnečného kolektora na 100 eur. Ministerstvo chce taktiež podporovať inštaláciu slnečných kolektorov na rodinných domoch už len do šesť metrov štvorcových. V súčasnosti je pritom plnou sumou podporovaná plocha do osem metrov štvorcových inštalovanej plochy a päťdesiatimi eurami každý ďalší inštalovaný meter štvorcový nad plochu osem metrov štvorcových.

„Dôvodom je najmä to, že na tento program pre rok 2011 neboli zo štátneho rozpočtu vyčlenené finančné prostriedky a finančné krytie sa zabezpečuje presunom zostávajúcej časti sumy, ktorá pre rok 2010 nebola vyčerpaná,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Daniela Piršelová. Podľa nej súčasné vedenie rezortu len navrhuje návrat k pôvodne schválenému programu využívania obnoviteľných zdrojov z roku 2009. Vtedy ešte bývalá vláda Roberta Fica schválila najprv dotáciu na kúpu slnečných kolektorov vo výške 100 eur za meter štvorcových, avšak kvôli minimalizácii dopadov hospodárskej krízy ako aj podporeniu väčšieho záujmu o kúpu kolektorov zvýšila túto dotáciu na súčasných 200 eur za meter štvorcový.

Zníženie podpory veľkosti inštalovanej plochy slnečných kolektorov na rodinných domoch by sa podľa ministerstva záujemcov nemalo veľmi dotknúť. „Zníženie plochy, na ktorú je možné získať dotáciu pre rodinný dom, súvisí aj s tým, že zo schválených žiadostí je zrejmé, že táto plocha je dostatočná pre zabezpečenie ohrevu teplej úžitkovej vody. Uvedené zníženie je tak v súlade s predpokladaným prehodnotením jeho účinnosti tak, ako sa predpokladalo v Stratégii vyššieho využitia obnoviteľných zdrojov energie v SR,“ konštatovala Piršelová.

Zámer ministerstva považuje najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov, spoločnosť Thermo/Solar Žiar, s.r.o. za nepriaznivú správu, ktorá môže viesť k ďalšiemu poklesu trhu. “Za rok a pol existencie zvýšených dotácií sa nevyčerpala ani polovica vyčlenených finančných zdrojov. Aj preto zníženie dotácií môže mať negatívny vplyv na celý trh s obnoviteľnými zdrojmi energie. Na druhej strane chápeme, že vláda nemá dostatok zdrojov, ale na investície do ekologickej budúcnosti by sa mali prostriedky nájsť,“ reagoval pre agentúru SITA riaditeľ firmy Thermo/Solar Milan Novák. Slovensko by však podľa neho malo začať uvažovať aj nad systémovou zmenou, a to prechádzať postupne od dotácií k povinnosti, určitý podiel spotreby tepla kryť z obnoviteľných zdrojov energie.

Ako vyplýva z návrhu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti ministerstva hospodárstva, nezmenená by mala zostať podpora kúpy slnečných kolektorov bytovými domami. Dotácia by mala zostať na úrovni 100 eur za jeden meter štvorcový inštalovanej plochy, avšak maximálna dotácia bude obmedzená na tri metre štvorcové na každý byt v bytovom dome. Rezort hospodárstva plánuje zachovať aj poskytovanie podpory na kúpu kotlov na biomasu. Záujemcovia tak môžu získať od štátu 30 % z kúpnej ceny kotla, maximálne však 1 000 eur.

Bývalý vládny kabinet vyčlenil na podporu kúpy slnečných kolektorov a kotlov na biomasu 8 mil. eur. Ako vyplýva z údajov zverejnených Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou, ktorá zabezpečuje poskytovanie dotácií, k 1. decembru minulého roka bolo k dispozícii ešte 4,3 mil. eur. O štátne dotácie na inštaláciu kolektorov a kotlov na biomasu prejavilo do konca novembra minulého roka záujem 3 913 domácností a 23 bytových domov na Slovensku. “Vyše 730 žiadostí podali domácnosti, ktoré si zakúpili kotol na drevnú biomasu. Oveľa väčší záujem je o dotácie na slnečné kolektory. Tie už sú podľa počtu žiadostí nainštalované v 3 160 rodinných domoch a skúsenosti s využívaním slnečnej energie na ohrev vody už majú aj majitelia 915 bytov,“ konštatovala energetická agentúra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Novák
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR