Riaditeľka Centra sociálnych služieb v Poprade skončila, údajne ohrozila klientov

Centrum sociálnych služieb
Centrum sociálnych služieb v Poprade. Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťa

POPRAD 14. mája (WebNoviny.sk) – Popradskí mestskí poslanci v utorok odvolali riaditeľku rozpočtovej organizácie Centrum sociálnych služieb v Poprade Evu Kovalčíkovú. Dôvodom bolo podľa samosprávy niekoľko závažných pochybení z jej strany.

Za najzávažnejší dôvod považujeme ohrozenie života a zdravia prijímateľov sociálnych služieb v súvislosti s liekovou politikou, ktorú zaviedla. Ďalšími závažnými dôvodmi je uprednostnenie klienta mimo poradovník aj neefektívne hospodárenie s finančnými prostriedkami. Za veľmi závažný považujeme aj personálny stav,“ priblížila pre médiá vedúca sociálneho odboru mesta Petra Zavacká.

Mesto podľa nej prijalo opatrenia v rámci krízového riešenia situácie. Kovalčíková viedla centrum približne dva a pol mesiaca, odvolaná je s platnosťou od stredy 15. mája.

Zákon vraj neporušila

Kovalčíková v utorok na zastupiteľstvo neprišla, dôvodom má byť jej práceneschopnosť. K situácii sa však vyjadrila prostredníctvom listu, ktorý počas zasadnutia prečítal poslanec Peter Dujava. V ňom okrem iného uvádza, že začiatkom mája jej odporučili, aby podala žiadosť o ukončenie pracovného pomeru sama.

Ako riaditeľka centra si nie som vedomá žiadneho pochybenia a porušenia zákona o sociálnych službách, a preto žiadosť o skončenie pracovného pomeru dávať nebudem,“ uviedla. To Kovalčíková potvrdila aj vo svojom stanovisku pre agentúru SITA.

Funkciu riaditeľky Centra sociálnych služieb som vykonávala najlepšie, ako som vedela, ale pod takým psychickým tlakom sa pracovať nedá. Dostávala som pokyny, s ktorými sa ja ako riaditeľka Centra sociálnych služieb nemôžem nikdy stotožniť, a preto som zaujala odmietavé stanoviská, aby som neporušila žiaden zákon, a na základe toho, že som urobila takéto rozhodnutia, prišiel návrh na moje odvolanie,“ povedala.

Vyhlásia výberové konanie

Ako Zavacká informovala, práve pre problematickú situáciu za posledné dva mesiace v centre je trinásť zamestnancov vo výpovednej lehote. Zástupcovia mesta sa už podľa jej slov stretli s niektorými zamestnancami.

Momentálne máme informáciu o tom, že niektorí ľudia už požiadali o stiahnutie výpovede a pán primátor ich požiadal, aby sa vrátili, a ubezpečil ich, že veci sa dajú do poriadku,“ uviedla Zavacká. V súčasnosti je poverená riadením centra Zuzana Kvaková, mesto bude hľadať nového riaditeľa.

Myslím si, že v krátkom čase bude vyhlásené výberové konanie,“ povedala riaditeľka oddelenia s tým, že situácia neohrozí chod zariadenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom