Richard Sulík zaútočil na duo Dzurinda - Mikloš

Mikloš, Sulík
Zľava: Minister financií Ivan Mikloš a predseda NR SR Richard Sulík Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Slovensko na rokovaniach v Bruseli o opatreniach na stabilizáciu eurozóny zastupujú neschopní vyjednávači.

Konštatuje to predseda SaS Richard Sulík, podľa ktorého minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) a minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) konajú proti záujmom Slovenska.

„Čo sa týka servilného prístupu, a čo sa týka poškodzovania záujmov Slovenska, tak medzi Ficom a Počiatkom a Dzurindom a Miklošom v otázke vyjednávania v Bruseli nie je prakticky žiaden rozdiel,“ vyhlásil na piatkovej tlačovej besede Sulík.

Predstavitelia SaS na tlačovej besede kritizovali aj tohtotýždňové vyjadrenia ministra financií Ivana Mikloša, ktorý informoval o výsledkoch rokovaní ministrov financií.

Slovensku sa podľa Mikloša podarilo na rokovaniach presadiť aj niektoré požiadavky týkajúce sa napríklad posudzovania rozpočtov krajín, možnosti obmedzovania kapitalizačného dôchodkového piliera či prísnejšieho posudzovania PPP projektov, a to hlavne z hľadiska dlhodobej udržateľnosti verejných financií.

Podľa šéfa poslaneckého klubu SaS Jozefa Kollára však s viacerými opatreniami súhlasili všetky štáty eurozóny, tak ako napríklad v prípade rozhodnutia, že PPP projekty sa budú prísnejšie posudzovať z hľadiska ich vplyvu na deficit verejných financií.

„Nechápem opäť, v čom je ta pridaná hodnota našich vyjednávačov, čo vyrokovali pre Slovensko, ak sa na tom opätovne jednomyseľne dohodlo sedemnásť ministrov financií,“ uviedol v piatok Kollár.

Podporia ratifikáciu fiškálnej zmluvy

Peniaze
Foto: SITA/AP

Strana SaS je však podľa Jozefa Kollára pripravená v prípade ratifikácie tzv. fiškálnej zmluvy, ktorú by jednotlivé krajiny mali prijať v priebehu prvého polroka tohto roka, podporiť jej schválenie v slovenskom parlamente.

SaS však aj naďalej kritizuje plánovaný vznik tzv. trvalého eurovalu.

O ešte otvorených otázkach, ktoré je potrebné dohodnúť pre schválenie novej fiškálnej zmluvy či trvalého eurovalu, budú lídri európskych krajín rokovať na budúcotýždňovom mimoriadnom summite.

Slovensko bude na summite zastupovať premiérka Iveta Radičová, ktorá získala vo štvrtok od Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti mandát na rokovanie mimoriadneho summitu Európskej rady.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan MiklošIveta RadičováMikuláš DzurindaRichard Sulík