Riziko recesie v Spojených štátoch sa zvyšuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Wall street
Foto: SITA/AP

NEW YORK 16. augusta (WEBNOVINY) – Riziko novej recesie v USA sa v ostatných mesiacoch zvýšilo, ale jednoznačný hospodársky pokles s najväčšou pravdepodobnosťou nenastane, povedal v pondelok šéf atlantského Federálneho rezervného systému (Fed) Dennis Lockhart.

Uviedol, že centrálna banka má veľa možnosti, ako reagovať, ak by sa ekonomika ešte viac zhoršila. Fed by podľa neho mohol napríklad zintenzívniť nákupy aktív, alebo zmeniť ich zloženie.

Nedávna nestabilita na trhoch, čiastočne vyvolaná spomalením ekonomík v USA a Európe, ohrozuje dôveru spotrebiteľov a mohla by zabrzdiť výdavky, povedal Lockhart.

„Udalosti posledných týždňov sú pripomienkou toho, že rýchlo môžu nastať také okolnosti, ktoré by si mohli vyžadovať dodatočné menové stimuly,“ konštatoval šéf atlantského Fed-u. Napriek tomu sa na americký finančný systém pozerá relatívne optimisticky. „V bankovom systéme nie je nedostatok likvidity. V USA sme neboli svedkami toho, že by sa obnovili obavy o solventnosť,“ uviedol Lockhart.

Fitch potvrdila rating

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v utorok potvrdila dlhodobý emisný rating (IDR) USA v domácej a zahraničnej mene na úrovni AAA. Fitch zároveň potvrdila stropný rating krajiny na úrovni AAA a rating krátkodobých záväzkov v zahraničnej mene na stupni F1+. Výhľad dlhodobých ratingov je stabilný. Potvrdenie ratingu USA podľa agentúry odráža fakt, že kľúčové piliere, o ktoré sa opiera výnimočná úverová dôveryhodnosť USA, zostali neporušené. Spojené štáty zohrávajú kľúčovú úlohu v globálnom finančnom systéme a majú flexibilnú a dobre diverzifikovanú ekonomiku.
Barack Obama
Foto: SITA/AP

Pružnosť kurzu amerického dolára a menovej politiky USA navyše zvyšuje schopnosť hospodárstva vyrovnať sa s prípadnými šokmi, tvrdí agentúra.

Americké hospodárstvo zostáva stále najproduktívnejším na svete. Inštitucionálna, právna a finančná infraštruktúra v krajine okrem toho podporuje ekonomický rast a inovácie.

Agentúra Fitch aj naďalej predpokladá, že americká ekonomika bude v strednodobom časovom horizonte patriť k tým ekonomikám s ratingom AAA, ktoré budú dosahovať vysoké tempo rastu.

Fitch tiež očakáva stabilizáciu a prípadné zníženie zadlženosti USA. Agentúra predpokladá, že oživenie ekonomiky v krajine opäť získa na sile a v dlhodobom časovom horizonte zaznamená rast hrubého domáceho produktu nad 2,25 %.

Aj napriek výnimočnej úverovej dôveryhodnosti USA sa rozpočtový profil americkej vlády veľmi zhoršil. Celková úroveň vládneho dlhu, ktorý zohľadňuje dlh jednotlivých štátov a samospráv, sa podľa agentúry Fitch tento rok zvýši na 94 % HDP, čo je spomedzi krajín s ratingom AAA najvyššia úroveň. Rating USA zatiaľ zhoršila len agentúra Standard & Poor’s, keď začiatkom augusta znížila rating Spojených štátov o jeden stupeň na AA+ s negatívnym výhľadom

Priemysel ožíva

Ford
Foto: SITA/AP

Priemyselná produkcia v USA v júli rástla najvyšším tempom za posledných sedem mesiacov. Rast priemyslu podporila vysoká produkcia v automobilovom priemysle a tiež extrémne horúčavy, ktoré zvýšili spotrebu elektriny v krajine.

Dobré výsledky v automobilovom sektore naznačujú, že spoločnosti už prekonali problémy, ktoré spôsobilo zemetrasenie v Japonsku. Priemyselná produkcia vzrástla v minulom mesiaci o 0,9 %. V predchádzajúcom mesiaci bolo tempo rastu amerického priemyslu len na úrovni 0,4 %. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávali rast na úrovni 0,5 %.

Index mapujúci aktivitu v automobilovom priemysle vzrástol v júli o 5,2 %. Zemetrasenie v Japonsku, ktoré poškodilo dodávateľské reťazce, ovplyvnilo výrobu automobilov v USA tak výrazne, že v apríli zaznamenala pokles. Výroba energetických spoločností sa zvýšila počas minulého mesiaca o 2,8 %, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom viac ako trojnásobne vyšší rast. Rast spotreby elektriny podporili vysoké teploty, ktoré Američanov prinútili používať klimatizácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie FED Americká centrálna banka