Rokovania o írskej poistke nie sú možné, tvrdí Macron pred stretnutím s Johnsonom

Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 22. augusta 19:33

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa vo štvrtok stretne s britským premiérom Borisom Johnsonom. Niekoľko hodín predtým bagatelizoval možnosť vyriešenia problému írskej poistky, ktorý načrtla v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Riešenie sa dá nájsť

Tá počas stredajšej schôdzky s Johnsonom v Berlíne naznačila, že do brexitu plánovaného 31. októbra by sa dalo nájsť riešenie týkajúce sa spornej írskej hranice, ak na ňom všetky strany tvrdo zapracujú.

„Môžeme byť schopní ho nájsť počas nasledujúcich 30 dní, prečo nie,“ skonštatovala Merkelová. Johnson povedal, že je „viac než spokojný“ s týmto „horúcim časovým plánom“. Neskôr v stredu sa však Macron vyjadril, že otvorenie rokovaní o tejto téme „nie je možné“.

Nemecká kancelárka povedala, že jej stredajšie tvrdenie, že by sa spor o írsku poistku pri brexite dal vyriešiť za 30 dní, by nemalo byť vnímané ako striktný konečný termín. Politička sa tak vyjadrila vo štvrtok počas návštevy Holandska. „Bolo by lepšie povedať, že sa to dá dosiahnuť do 31. októbra“, vysvetlila Merkelová.

Sporná klauzula

Británia a zvyšná európska dvadsaťsedmička sa sporia o klauzulu v dohode o brexite, ktorá sa týka írskej poistky. Tá má zabrániť návratu tvrdých hraníc a hraničných kontrol medzi Írskom a Severným Írskom.

Johnson žiada jej zrušenie, zatiaľ čo Brusel ju považuje za nevyhnutný nástroj na zachovanie integrity jednotného európskeho trhu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonEmmanuel Macron